Итни случаи:  

Повикај доктор

Гестацискиот дијабетес и прееклампсијата може да бидат поврзани со побавен биолошки развој кај доенчињата, според новата студија предводена од USC. Истражувањето, објавено денес во JAMA Network Open, покажа дека новороденчињата изложени на овие две компликации на бременоста биле биолошки помлади од нивната хронолошка гестациска возраст. Биолошката или „епигенетската“ возраст на доенчињата се заснова на молекуларни маркери во нивните клетки.
Резултатите покренуваат интригантни прашања за тоа како честите компликации на бременоста можат да влијаат на доенчињата и здравствените резултати подоцна во детството. Дали тие можат да создадат доцнење во развојот? Дали некои изложувања би можеле да ја унапредат биолошката возраст предвреме, дури и во утробата? Што е со стресните фактори како што се изложеноста на загадување на животната средина?
„Во истражувањето за стареење, ако вашиот епигенетски „часовник“ покажува постара возраст од вашата хронолошка возраст – поради изложеност на различни стресни фактори – тоа се смета за лошо, како што ги става луѓето на зголемен ризик од болест“, рече соодветната авторка Кери Бретон, професорка. на науките за населението и јавното здравје на Медицинскиот факултет Кек на USC. „Се прашувавме колку далеку можеме да го однесеме овој концепт; дали можеме да го однесеме до утробата?
„Во овој случај го откривме спротивното – компликациите од бременоста доведоа до бебиња со помлада биолошка возраст. Ова покренува еден тон прашања за влијанието подоцна во животот. Ова е прилично нова метрика и многу малку се знае за тоа.
За студијата, истражувачите собраа примероци на ДНК од 1.801 новороденче од 12 групи низ САД. Учесниците се родени помеѓу 1998 и 2008 година од мајки кои имале прееклампсија, гестациски дијабетес или хипертензија за време на бременоста и споредени со бремености без ниедна од овие компликации.
Истражувачите ги користеле овие примероци за да ја проценат епигенетската возраст на секое новороденче. Тие потоа ја споредиле епигенетската возраст со хронолошката возраст на новороденчето при раѓање, мерена во неделите на бременост.
Истражувачите откриле дека бебињата кои биле изложени на прееклампсија или гестациски дијабетес додека се развивале во утробата биле биолошки помлади од бебињата без изложеност, што покажува дека овие изложувања можеби го забавиле биолошкиот развој на бебињата. Разликата била позабележителна кај женските бебиња во споредба со машките бебиња. Изложеноста на хипертензија немаше мерливо влијание.
„Во иднина, планираме да го продолжиме нашето истражување со поголем примерок од учесници и да истражиме дали овие биолошки промени откриени при раѓање се поврзани со здравствените резултати подоцна во детството“, рече Бретон. „Ако е така, лекарите и истражувачите би можеле да го искористат тоа знаење за да развијат насочени интервенции кои можат да ги намалат негативните ефекти на прееклампсијата и гестацискиот дијабетес врз здравјето на децата“.
Повеќе информации:
Анализа на компликации на бременоста и епигенетска гестациска старост на новороденчиња, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.0672
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview