Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Водечка американска педијатриска организација ја потврди својата поддршка за третманите поврзани со родот кај малолетниците, но исто така планира систематски преглед на медицинските истражувања.
Потегот на Американската академија за педијатрија (ААП) да ги испита истражувањата за третманите е сличен на неодамнешните потези во Англија и Шведска. И двајцата го ограничија пристапот до третманите откако нивните прегледи открија несигурни докази за нивната ефикасност кај адолесцентите, објави Њујорк Тајмс.
„Одборот има доверба дека постојните докази се такви што сегашната политика е соодветна“, рече Марк Дел Монте, главен извршен директор на ААП, која претставува 67.000 педијатри. „Во исто време, одборот препозна дека дополнителни детали ќе бидат корисни овде.
Запрашан за промените на политиките во европските земји, Дел Монте рече: „тие се вклучија во нивниот процес, ние се вклучуваме во нашиот процес“.
Систематскиот преглед на доказите се смета за златен стандард.
ААП издаде изјава за третмани поврзани со полот во 2018 година и вообичаено е групата да ги преиспитува изјавите за позицијата по пет години, објави Тајмс.
Во соопштението од 2018 година се вели дека третманите се од суштинско значење и треба да бидат покриени од здравствените осигуреници. 16-члениот одбор на групата ги потврди упатствата во четвртокот.
По завршувањето на новиот преглед, организацијата планира да издаде дополнителни клинички упатства за лекарите. Исто така, најверојатно ќе ги ажурира своите препораки во тоа време.
Како и во Европа, грижата за малолетниците што го потврдува родот е во центарот на политичката дебата во САД. Противниците го сметаат за експериментален. Републиканските пратеници го забранија во 19 сојузни држави.
Оваа грижа може да вклучува психотерапија, лекови кои го блокираат пубертетот, хормони и, ретко, операции. Раните докази сугерираа дека грижата за потврдување на родот може да го подобри менталното здравје на трансродовите адолесценти.
ААП вели дека законските забрани навлегуваат во одлуките на лекарите и нивните пациенти. Академијата поднела документи од пријатели на судот во поддршка на судските оспорувања на овие забрани, објави Тајмс.
Д-р Џулија Мејсон, педијатар од Орегон, која е ко-основач на група наречена Друштво за родова медицина заснована на докази, изјави за Тајмс дека и е драго што видела дека се планира преглед.
„Ние даваме силни препораки врз основа на слаби докази“, рече таа.
Д-р Марси Бауерс, гинеколошки и реконструктивен хирург и претседател на Светското професионално здружение за трансродово здравје, рече дека грижата поврзана со полот длабоко го подобрува животот на многу деца.
„Тие ја познаваат оваа популација“, рече Бауерс, која е трансродова жена. „Тие ги знаат приказните. Анегдотално, тоа е огромно позитивно“.
Осврнувајќи се на политиките во странство, таа истакна дека Европа целосно не ја забранила грижата поврзана со полот.
„Она што тие го велат е дека оваа популација треба да се проучува“, рече таа. „И јас се согласувам со тоа.
Европските промени вклучуваат одлука во јуни на Националната здравствена служба на Англија да ја ограничи употребата на блокатори на пубертетот на клинички испитувања. NHS рече дека „нема доволно докази за поддршка на нивната безбедност или клиничка ефикасност како рутински достапен третман“.
Минатата година, шведското раководно тело за здравствена заштита одлучи дека ризиците од хормонските третмани кои го инхибираат пубертетот и го потврдуваат полот ги надминуваат придобивките за оние под 18 години.
Повеќе информации:
Здружението на американски медицински колеџи има повеќе за грижата за потврдување на полот.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview