Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Дорани Пинеда
Во резултатите од тестовите кои сугерираат дека илјадници новороденчиња, мали деца и деца во Калифорнија продолжуваат да бидат изложени на олово што го оштетува мозокот, податоците објавени од државниот Оддел за социјални услуги открија дека 1 од 4 од центрите за згрижување деца во државата има опасно високи нивоа на металот во нивната вода за пиење.
Оловото, силен невротоксин кој претставува особено сериозна закана за децата, беше откриен во водните системи на речиси 1.700 центри за згрижување деца лиценцирани од државата. Највисоките резултати дојдоа од објект во Сан Диего кој забележа 11.300 делови на милијарда за време на тестирањето – многу над границата на државата од 5 ppb во центрите за згрижување деца. Еден ppb е еквивалент на една капка загадувач во 500 буриња вода.
„Овие наоди покажуваат дека децата од Калифорнија кои го поминуваат поголемиот дел од своите часови во лиценцирана грижа, консумираат вода која има многу високи нивоа на олово, и тоа е многу загрижувачко“, рече Сузан Литл, виш застапник за калифорниските владини работи за непрофитната организација Environmental. Работна група.
Резултатите означуваат прв пат во државната историја од установите за згрижување деца се бара да се тестираат за олово. Од 6.866 објекти чии резултати од тестот се откриени, осум локации ја надминале границата од 5-ppb за 200 пати, 76 ја надминале за 20 пати и 183 за 10 пати. Околу 1.690 локации тестирани под државниот праг од 5 ppb.
Експертите велат дека дури и на ниски нивоа, оловото може да го намали коефициентот на интелигенција на детето, да го наруши неговиот развој и слух, да придонесе за проблеми со учењето и однесувањето и да го оштети неговиот мозок и нервниот систем. Оловото во водата за пиење не може да се види или вкуси.
„Не само што гледаме многу јасни докази дека има проблем во нашите центри за згрижување деца и во различни поставки за грижа, туку дека ова е навистина врвот на ледениот брег“, рече Литл. „Родителите и носителите на одлуки навистина треба да обрнат внимание на овие наоди, а ние треба да се засилиме и да се обидеме да се осигураме дека водата што ја пијат децата во овие центри и на други места е без олово.
Неколку центри за згрижување деца кои ги контактираше „Тајмс“ рекоа дека резултатите од тестот дошле од славини или фонтани кои долго време биле надвор од употреба и дека децата не ја пиеле водата. Тие рекоа дека контаминацијата е предизвикана од истекување на олово од постари цевки и водоводни тела. Во е-пошта, Одделот за социјални услуги во Калифорнија рече дека според законот, објектите „мора веднаш да станат нефункционални и да престанат да ги користат фонтаните или славините каде што има покачени нивоа на олово“, и дека ќе работат со центрите за план за корекција.
Собранискиот предлог-закон 2370, чиј автор е членот на собранието Крис Холден (Д-Пасадена) и спонзориран од Работната група за животна средина, беше усвоен во 2018 година и бара лиценцираните центри за згрижување деца изградени пред 2010 година да тестираат за олово во водата за пиење на секои пет години. Установите што ги надминуваат прифатливите граници мора да ги намалат нивоата на олово, да дистрибуираат едукативни материјали до родителите и да обезбедат обука за здравје и безбедност за давателите на згрижување деца. Ова е прва рунда на тестирање откако се применува законот.
„[Овие] се бројки кои се надевавме дека нема да ги видиме“, рече Холден. „Мислам дека очигледно се надевавме и верувавме дека овие цевки се во подобра форма – знаеме дека ќе има одредено ниво на истекување поради староста на системите, но за да ги имаме високо како што беа, трепкаше. жолто светло до трепка црвено светло“.
Изворот на вода за пиење во академијата Ла Петит во Сан Диего – локацијата со највисоки нивоа на олово – имаше 2.200 пати поголема концентрација за центрите за згрижување деца. Второто и третото највисоко ниво беа пронајдени во округот Лос Анџелес: Van Wig Head Start & State Preschool во Ла Пуенте тестирани на 4.700 ppb, додека Детскиот центар Happy Campers во Болдвин парк тестираше на 3.800 ppb.
Learning Care Group, матичната организација на La Petite Academy, во подготвеното соопштение рече дека највисоките резултати се од фонтаните за вода за пиење кои не биле користени од пред пандемијата, но биле „веднаш отстранети од зградата“ по тестирањето.
Организацијата соопшти дека извршила и други напори за санација, како што се замена на славини и линии за снабдување, елиминирање на акумулацијата на олово и инсталирање филтри каде што е соодветно. По санирањето и повторното тестирање на 23 ноември 2022 година, сите продажни места во Академијата Ла Петит во Сан Диего беа во согласност, соопшти организацијата.
„Според нашите продавачи, високите нивоа на олово може да произлезат од различни фактори, вклучително и материјали кои се наоѓаат во производството на обични славини, како и акумулација од недоволна употреба“, додава организацијата. „Ова не беше резултат на поголема загриженост“.
Во La Puente’s Van Wig Head Start & State Preschool, „тела што излегоа со висока содржина беа тела што не се користеа“, рече Рози Дукоинг, директорка на програмата за развој на деца за унифициран училишен округ Басет, кој го води центарот. Трета страна продавач ги исчисти и исчисти локациите со покачени нивоа на олово како дел од неговото санирање, додаде таа. Објектот ги чека резултатите од повторното тестирање спроведено во април.
Даг Римерман, директор за развој на фондацијата „Лајф чекори“, матичната организација на Детскиот центар „Хепи Камперс“ во Болдвин Парк, рече дека објектот има политика „потребно од родителите да обезбедат вода за пиење за своите деца да ја носат со себе во центарот“. Тој рече дека трите испусти за вода што го надминале прагот на оловото не биле користени многу години и остануваат покриени за да се спречи употребата.
„Ние се подготвуваме да ги замениме и повторно да ги тестираме во иднина“, рече тој.
Според Американската академија за педијатрија, „не постои безбедно ниво на изложеност на олово кај децата“. Децата со ниско ниво од 5 микрограми на децилитар олово во крвта може да имаат трајно когнитивно оштетување. На тоа ниво, Центарот за контрола и превенција на болести предлага евалуација и интервенција.
Иако повеќето деца со покачено ниво на олово се асимптоматски, тие може да се жалат на главоболки, болки во стомакот, запек или губење на апетит, така што тестирањето на крвта е најдобриот начин да се утврди дали детето било изложено или имало труење со олово, велат експертите. Поспаност и несмасност, возбуда или намалена активност може да укажуваат на влијание врз централниот нервен систем и може да бидат проследени со повраќање, неодговорност и конвулзии. Оштетувањето од труење со олово е неповратно.
Најчести извори на олово во водата за пиење се оловните тела, славините и цевките, кои се поверојатно да се најдат во постарите градови и домови изградени пред 1986 година, според Агенцијата за заштита на животната средина. Оловото може да влезе и во водата за пиење кога водоводните материјали што го содржат металот кородираат.
Исто така, многу од објектите со алармантни количества олово се во области со ниски приходи или обоени заедници, рече Холден, сугерирајќи дека проблемот се носи нееднакво. „И тогаш прашањето е: Зошто некои од овие студенти имаат толку тешко време за учење? Може да има директна корелација што очигледно може да има влијание врз нивното образование, здравје и безбедност“, рече тој.
Меѓутоа, оловото во водата за пиење не е проблем само на центрите за згрижување деца.
Неодамнешен национален извештај покажа дека 53% од училишните области во Калифорнија имале олово во нивната вода на една или повеќе чешми од март 2020 година.
Оценката „Земи го водството“ од Истражувачката група за јавен интерес во Калифорнија и даде на државата оценка „Ц“ оваа година за нејзините „средни“ политики за заштита на децата од водата за пиење контаминирана со олово во училиштата.
И иако законот од 2017 година бараше училиштата изградени пред 2010 година да ги тестираат нивните извори на вода за олово, тој не бараше од нив да ги тестираат сите славини и бара санација само ако водата содржи повеќе од федералниот стандард од 15 делови на милијарда, што е здравствена количина. експертите веќе долго време велат дека е небезбедно. Неодамна објавените податоци спроведени во согласност со тој закон открија дека повеќе од 2.100 училишни чешми за вода за пиење во Калифорнија биле позитивни на олово во 1.300 училишта.
Тоа се обидува да го промени и членот на Собранието Холден.
Доколку биде усвоен, AB 249 ќе бара чешмите за вода и славините во јавните и приватните училишта изградени пред 2010 година да се тестираат на секои пет години и да се чистат доколку се загадени со олово. Непрофитната работна група за животна средина и децата сега го спонзорираат законодавството.
2023 Лос Анџелес Тајмс.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview