Итни случаи:  

Повикај доктор

Чекајќи го својот ред во собата за итни случаи, родителите со зашеметен изглед во зимски капути ги потскокнуваа расплаканите деца во нивните раце, обидувајќи се да го фатат окото на д-р Ерика Мичелс. Нас! Изберете нè следниот! изгледаа како да се молеа со уморни очи. Мичиелс раководи со педијатриската итна медицина во детската болница Corewell Health Helen DeVos во Гранд Рапидс, Мичиген. Усните стиснати заедно во тенка линија, таа го истражуваше она што таа го нарекува областа „катастрофа“.
„Луѓето се тука и чекаат неколку часа, што е потресно“, рече таа.
Типично, ЕР во ДеВос Детс гледа околу 140 деца секој ден, според Микиелс, но во неодамнешниот вторник на почетокот на декември, тие виделе 253.
„Мразам кога чекаме“, воздивна Микиелс. „Но, засега, не можеме да го направиме тоа на друг начин“.
Како и многу други детски болници низ целата земја, капацитетот на персоналот во ДеВос Детс е зголемен од бранови пациенти со РСВ и, сè повеќе, со грип.
Овој наплив на болни деца доаѓа по неколку години кога некои болници во САД ги намалуваат педијатриските кревети – делумно затоа што обично е попрофитабилно да се лекуваат возрасни пациенти. Останатите педијатриски кревети се повеќе се концентрирани во урбаните средини, оставајќи ги семејствата во руралните области да патуваат на подолги растојанија за да се грижат за своите деца.
Кога Стаци Родригез го донела својот 9-месечен син во ЕР во нивниот роден град Шелби Тауншип, Мичиген, таа била очајна. Сантијаго Ботело Родригез, кој има големи кафени очи и долги трепки по кои сите бликаат, бил болен со денови. Прво Санти престана да јаде, па го однесе на итна нега, рече таа. Потоа почнал да спие по 20 часа на ден, па Родригез отишол кај педијатарот. Таа рече дека била испратена дома, откако и било кажано дека Санти само се бори со вирус.
Сепак, неколку часа откако го напушти педијатарот, Санти „беше многу полошо“, рече Родригез. “Неговата треска беше премногу висока. Не можев да ја симнам.” Таа го однела во ЕР, каде лекарите и рекле дека Санти има РСВ и дека нивото на заситеност со кислород му било опасно ниско.
Родригез рече дека членовите на персоналот во болницата Шелби и рекле дека не можат да му ја дадат потребната нега и дека немаат соодветна опрема.
Од 130 болници за акутна нега во Мичиген, 10 во моментов имаат педијатриски ИЦУ, според Здружението за здравје и болница во Мичиген.
ЕР сакаше веднаш да го префрли Санти, но Родригез рече дека прво имало мачно чекање додека лекарскиот тим размислувал каде да го испрати. Болницата во Маскегон беше многу поблиску, но ДеВос можеше да понуди поинтензивна нега.
„Значи, нè испратија во ДеВос, а тој мораше да се вози во брзата помош“, рече таа. Патувањето траеше еден час. Мислев дека ќе можам да го држам“.
Но, за безбедност, Санти требаше да биде врзан за носилката. „За среќа, тој цело време само гледаше во мене, а потоа на крајот заспа“, рече таа.
Родригез ги гледаше мониторите кои ѕвонеа додека таа ја раскажуваше нивната приказна во болничката соба во ДеВос Детс, која беше поделена за да се направи простор за друго болно новороденче и неговото семејство.
Неколку моменти претходно, шест членови на персоналот се собраа околу креветот на Санти, зборувајќи со нежни тонови додека работеа да му протнат мала цевка за хранење низ неговата ноздра. Потоа, додека Санти плачеше, тие ги држеа неговите буцкасти раце за да го задржат мирно за да можат да направат рендген за да потврдат дека цевката е правилно поставена.
Потоа, Санти лежеше удобно на градите на мајка си, мала цевка за кислород залепена на лицето, дишењето му беше тешко, додека се бореше против спиењето. Бебето ги обучуваше двете очи на својот татко Саул Ботело.
„Мразам да го гледам вака“, рече Ботело, со рацете во џебот од дуксер, со очите залепени за синот. На крајот, тешките капаци на Санти се затвориле и тој паднал во непријатен сон во болничкото креветче. Мајка му го триеше грбот, тивко го затвораше.
„Ќе биде добро, само треба да го поддржиме преку [ова]“, рече д-р Андреа Хедли, шеф на педијатриска медицина во DeVos.
Хедли добива очајни повици од помали болници или самостојни ЕР во руралните средини, прашувајќи дали можат да ги префрлат своите пациенти во ДеВос Детс. „Имав многу повици каде ми рекоа: „Се јавивме на 15 други места и сите ми рекоа не“.
Големите детски болници како DeVos редовно добиваат барања за трансфер. Но, во последниве недели, повиците доаѓаат од многу поголема географска област, вклучувајќи делови од Илиноис. Пациентите кои живеат во Горниот Полуостров на Мичиген обично одат во Висконсин за нега, рече Хедли, но сега и тие болници се полни.
Како одговор, DeVos Children’s ги удвои собите, притискајќи двајца пациенти (и нивните семејства) во соби наменети за еден. Болницата, исто така, дозволува не повеќе од еден родител или старател да преноќува.
Дури и со тие промени, рече Хедли, болницата има капацитет да се грижи само за најболните деца.
„Моравме да кажеме: „Се гледаме, ќе те поддржиме, но сè уште не можеме да те донесеме овде“, рече таа.
Во минатото, рече Хедли, тие ги земаа сите барања за упатување од други болници. Низ индустријата за здравствена заштита, недостигот на персонал од ерата на пандемијата го зголемува притисокот. Мичиген изгуби 1.700 болнички кревети со персонал од 2020 година, според Здружението за здравје и болница во Мичиген. Тоа ги остави детските болници да се мешаат за време на овој наплив на РСВ и грип.
Во Детската болница во Мичиген, има доволно персонал за покривање само околу 60% од креветите, според главниот медицински офицер д-р Руди Валентини. Бидејќи 40% од креветите се недостапни, децата кои треба да бидат примени мора да чекаат во ЕР додека не се отвори креветот.
„Значи, имаме пациенти во ИЦУ во нашиот оддел за итни случаи кои не можат да стигнат до нашата ИЦУ“, рече Валентини на 6 декември.
Огромниот број на педијатриски пациенти, затворените кревети и недостигот на персонал создадоа совршена бура за детските болници, оставајќи ги со тешки одлуки.
„Исто така, постои морална болка поврзана со помислата дека треба да се одвратат пациентите“, рече Хедли.
„И како да ја балансираме таа вознемиреност што доаѓа со знаењето, потенцијално – ако ние како систем не се оптегнеме малку повеќе – дека може да има пациенти што ќе бидат одбиени?
Но, растегнувањето на персоналот веќе „на работ на исцрпеност“ доаѓа со свои ризици, рече Џејми Вест, менаџер на медицинска сестра во DeVos. На нејзиниот кат има доволно медицински сестри за безбедно да се грижат за 18 пациенти. Но, неодамна, Вест рече дека морале да повлечат ист број медицински сестри за да се грижат за до 33 сериозно болни пациенти. Немаат ниту доволно електронски монитори за секој пациент, додаде Хедли.
„Овие деца се многу поболни [отколку што обично ги гледаме за време на сезоната на РСВ]“, рече Вест. „И кога размислувате за медицинските сестри кои се веќе на многу големи задачи за пациентите, медицинските сестри се многу загрижени дека нивното дете ќе тргне надолу многу брзо, дека можеби ќе пропушти нешто затоа што се раширени толку слаби“.
Во DeVos Children’s, Michiels е постојано замаглување на движењето. Во еден момент, лекарот од Итна медицинска помош правеше сепса на 12-годишно момче чија треска не можеше да пукне. Следниот момент, нејзиниот пејџер се исклучи и таа чекореше низ долгата линолеумска сала до просторијата одредена како „соба за реанимација“. Вработените се обидуваат да ја одржат таа една просторија отворена, рече Мишиелс, за „следното сино бебе“ кое набрзина влезе.
Во една соба на крајот од ходникот, Кејтлин Хјустон лебдеше над нејзината 7-неделна ќерка Паркер, додека медицинските сестри врзаа мала лента околу раката на бебето што паѓа. Поцрвенетото лице на Паркер беше натрупано во неволја, нејзиниот плач ја исполни малата соба. Ќе ја примиме, му рече Мичелс на Хјустон – веројатно на педијатриската интензивна нега.
Сепак, Хјустон не можеше да не праша: „Но, нема да не испратиш дома, нели?“
Не, тивко ја увери Мишелс. Тие двајца би можеле да останат. Хјустон рече дека ги поминале изминатите неколку непроспиени ноќи во и надвор од ЕР.
„Има толку многу деца овде што мора да ги земат оние што се навистина лоши“, рече Хјустон. „И дури пред две ноќи среде ноќ, ЕР беше преполна. Така бевме таму два часа и чекавме“.
Да се ​​каже дека на вашето бебе можеби ќе му треба медицинска интервенција за спасување живот, никогаш не е добра вест, но за родители како Хјустон, приемот во болница носи олеснување. Нивното дете конечно ќе добие кревет.
©2022 Kaiser Health News.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview