Итни случаи:  

Повикај доктор

Како што училиштето почнува да се враќа назад, Информативниот совет за безбедност на храната ги охрабрува родителите да ги вклучат своите деца во подготвувањето на нивниот училишен ручек и учењето за безбедноста на храната. Кети Моир, претседавач на Советот, рече дека сите родители веројатно имале искуство да најдат неизеден, исушен сендвич сè уште во кутијата за ручек на нивното дете на крајот од денот.
Вклучувањето на вашите деца во подготовката на кутијата за ручек ќе им помогне да научат за безбедноста на храната, исто така може да биде многу забавно со вклучување на децата во кујната. Еве неколку корисни совети како да ги вклучите:
„Конечно, здравствените власти неодамна предупредија на зголемување на стапките на гастро-предизвикувачки вируси, како што е ротавирус кај децата. Погрижете се вашите деца редовно да ги мијат и сушат рацете и да не ги испраќаат на училиште ако имаат повраќање или дијареа“, г-ѓа Моир. заклучи.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview