Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Корисниците со висока усогласеност на новиот аларм за мокрење во кревет, GOGOband, кој користи анализа на варијабилноста на отчукувањата на срцето во реално време и применува вештачка интелигенција (АИ) за да создаде аларм за будење на корисникот, имаат 93 проценти стапка на суво ноќно време, според студијата објавена на интернет. 28 април во списанието за педијатриска урологија.
Израел Франко, М. . Вклучени се сите 54 лица (средна возраст, 10,1 години) кои го користеле системот повеќе од 30 ноќевања од 1 јануари 2020 година до јуни 2021 година.
Истражувачите откриле дека пред третманот, испитаниците го мокриле креветот просечно седум ноќи неделно. Бројот и тежината на несреќите по ноќ не влијаеше на способноста да се постигне сувост со GOGOband. Во анализата на вкрстените јазичиња, корисниците со висока усогласеност (> 80 проценти) може да останат суви 93 проценти од времето, во споредба со 87,7 проценти во целата група. Способноста да се постигнат 14 суви ноќи по ред беше 66,7 проценти вкупно; некои индивидуи постигнале средна вредност од 16 14-дневни периоди на сувост.
„Влеговме во нова епоха во која ги оставивме зад себе рудиментираните аларми од минатото и во моментов влегуваме во модерното доба со биометриски базиран интелигентен аларм за машинско учење со вештачка интелигенција“, пишуваат авторите.
Двајцата автори се носители на патенти и акционери на GOGOband.
Повеќе информации:
Израел Франко и други, Почетни исходи користејќи нов аларм за мокрење во кревет (Gogoband®) кој користи вештачка интелигенција во реално време за да ги разбуди корисниците пред мокрењето, Журнал за педијатриска урологија (2023). DOI: 10.1016/j.jpurol.2023.04.024

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview