Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Луси ОБУРГ
Со своите екстремно високи нивоа на кофеин, новиот безалкохолен пијалок предизвикува стравувања во Соединетите држави дека може да биде опасен за децата, кои го купуваат пијалокот откако беше лансиран од познати личности на YouTube.
Prime е создаден во 2022 година од Американецот Логан Пол и Британецот КСИ, двајца влијателни Јутјубери чии откачени — а понекогаш и контроверзни — видеа ги проголта публиката која е полна со деца.
Првиот пијалок, Prime Hydration, не содржеше кофеин. Но, оваа година беше лансирана втора линија: Prime Energy.
Една лименка содржи 200 милиграми кофеин – многу повеќе од 30 милиграми во лименка Кока-Кола, на пример, или 80 милиграми во конзерва Ред Бул.
Видеото за лансирање покажа дека двете интернет ѕвезди играат видео игри и пинг-понг, на почетокот многу бавно и без ентузијазам, а потоа избезумено откако го испија пијалокот.
Оттогаш, многу видеа на TikTok прикажуваат деца кои гордо мафтаат со познатите шишиња, поставени на музичка позадина изјавувајќи „Добивме премиер, момци!
Сепак, медицинските експерти предупредуваат за ризиците од помладите деца кои консумираат кофеин.
Според Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија (AACAP), децата на возраст под дванаесет години не треба воопшто да ја консумираат хемикалијата.
И на возраст од 12 до 18 години, се препорачува ограничување од 100 милиграми дневно – или половина лименка Prime Energy.
Во прилог на немир, вознемиреност и главоболки, премногу кофеин може да предизвика детето да повраќа или да страда од висок крвен притисок или проблеми со срцевиот ритам, според AACAP. Некои деца можеби се почувствителни од другите.
„Овој производ има еден вистински целен пазар: деца под 18-годишна возраст и затоа алармувам“, рече главниот демократски сенатор Чак Шумер минатата недела.
Prime Energy доаѓа во вкусови кои можат да привлечат помлади деца, како што се портокал-манго и малина-диња.
Но, пијалокот содржи „неверојатно нивоа на кофеин за телото на детето“, рече лидерот на мнозинството во Сенатот.
Освежувањето е модерно затоа што „тоа се раѓа од макарите на социјалните мрежи и загадочниот свет на инфлуенсери“, се вели во изјавата на сенаторот.
Шумер објави дека му пишал на шефот на Администрацијата за храна и лекови (ФДА), барајќи истрага за нивото на кофеин што го содржи пијалокот и усвоена маркетинг стратегија.
ФДА оваа недела одговори дека „ја разгледува загриженоста“ што ја покрена сенаторот и дека директно ќе му одговори.
„Ги охрабруваме старателите и семејствата да ја прочитаат етикетата на производот пред да му го дадат производот на своето дете“, рече портпаролот на ФДА во соопштението.
Конзервата има дискретна линија што покажува дека пијалокот не се препорачува за оние под 18 години, иако предупредувањето можеби не е очигледно за сите што планираат да ја отворат.
ФДА – која веќе издаде предупредувања во минатото против неколку компании кои продаваат и алкохолни и кофеин пијалоци – забележа дека возрасните генерално можат да консумираат до 400 милиграми кофеин дневно без штетни ефекти, или четири до пет шолји кафе.
Пол делумно одговори на контроверзноста во видео објавено на социјалните мрежи во четвртокот.
Тој рече дека е навреден од написите во некои медиуми кои објавија дека Канада ги отповикала лименките на Prime Energy, иако овој потег е само акција против нелегалниот увоз, бидејќи пијалокот официјално не се дистрибуира таму.
„Примарните формули се во согласност со регулаторните тела на секоја одредена земја“, рече тој.
„Всушност, не ме чуди што сме цел на огромни корпоративни конгломерати и владата на Соединетите Американски Држави“, рече тој, тврдејќи дека „ефективно создадовме пијалок толку вознемирувачки што ги јаде пазарните удели на најголемите компании. на планетата!”
Пазарот на енергетски пијалоци е раздвижен и се шири, а полиците на супермаркетите во САД се полни со неколку брендови.
Во првата година од работењето, Prime продаде производи во вредност од 250 милиони долари, претходно изјави Пол во едно интервју.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview