Итни случаи:  

Повикај доктор

До 10% од новороденчињата се раѓаат со анкилоглосија, состојба која е попозната како врзување на јазикот. Најчестиот симптом кај доенчињата е тешкотии со доењето или доењето со шише. Во оваа минута за клиниката Мајо, Ребека Хуперт, медицинска сестра и консултант за лактација во клиниката Мајо, дискутира за тоа како предизвиците со лепење и хранење предизвикани од врзување на јазикот може да се решат со или без потреба од каква било процедура. Предизвиците за прицврстување и хранење може да бидат предизвикани од голем број проблеми. Некогаш може да биде виновна врзувањето на јазикот.
„Типично, работите со кои гледаме дека јазикот предизвикува проблеми ќе бидат бравата. Првенствено, на бебето му е тешко да ја фати брадавицата и да ја повлече во мекото непце“, вели Хуперт.
Со врзување на јазикот, невообичаено кратка, густа или цврста лента од ткиво го врзува дното на врвот на јазикот до дното на устата, ограничувајќи го опсегот на движење на јазикот.
„Појасот ткиво е нешто што можеме да го бараме, но понекогаш можете да го видите и јазикот одлично се движи. А понекогаш тоа не е супер очигледно и јазикот не се движи добро. Значи, иако тоа може да биде индикатор, тоа не е Дијагнозата не е само затоа што е таму“, вели Хуперт.
Некои случаи може да бараат едноставна хируршка процедура за корекција. Но, не сите бебиња со вратоврска јазик бараат третман. Некои семејства и даватели на нега избираат пристап на чекање и гледање. Во тој случај, Хуперт предлага да се работи со професионалец за лактација кој може да обезбеди некои стратегии.
„Можеме да работиме на различни позиции со бравата. Една од основните работи што сакаме да ја правиме е она што ја нарекуваме лежерна положба, каде што имаме мајки кои лежат на грб. Се смета дека гравитацијата ја носи таа брадата и јазикот уште малку напред“.

Кредит: Новинска мрежа на клиниката Мајо.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview