Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Deb Balzer, Mayo Clinic
Стапките на имунизација кај децата ширум светот почнуваат да закрепнуваат од драматичниот пад на рутинската детска вакцинација за време на ерата на COVID-19, се вели во извештајот на Светската здравствена организација и УНИЦЕФ. Детските вакцини ги штитат децата од сериозни болести и компликации.
Иако тоа е добра вест, бројките сè уште остануваат пониски од нивоата пред пандемијата. Д-р Нипуние Рајапаксе, лекар за педијатриски инфективни болести во Детскиот центар на Клиниката Мајо, вели дека пониските стапки на вакцини за детството оставаат многу деца подложни на инфекции што може да се спречат со вакцини.
„Видовме дека рутинските стапки на вакцинација кај децата се намалуваат ширум светот поради различни причини, вклучително и пристапот до грижа за време на пандемијата“, вели д-р Рајапаксе.
Се надеваме дека повеќе деца ќе се вратат на рутинскиот распоред за вакцинација.

Кредит: Новинска мрежа на клиниката Мајо
„Вакцините и нашиот рутински распоред за имунизација овде во Соединетите Држави штитат од многу различни болести – вклучително и болести опасни по живот, но различни работи како голема кашлица, тетанус, грип, COVID-19“, вели д-р Рајапаксе.
И заштита од некои вообичаени бактериски инфекции.
„Убавината на вакцините е во тоа што тие ви даваат имунитет без да мора да поминувате низ ризиците од самата инфекција за да го стекнете тој имунитет. без воопшто да мора да стапи во контакт директно со тоа“, вели таа.
Овие вакцини се ригорозно тестирани.
„Тие вакцини се многу безбедни и многу ефикасни вакцини“, вели д-р Рајапаксе.
Сипаници, тетанус, ХПВ, мали сипаници, заушки и рубеола се неколку од важните серии за имунизација кои ги спречуваат децата да се разболат. Се охрабрува вакцина против сезонски грип за сите луѓе на возраст од 6 месеци и постари.
Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) нудат распоред за имунизација на деца и адолесценти по возраст. Проверете ја веб-страницата на ЦДЦ за повеќе информации за овие вакцини.
Разговарајте со вашиот тим за здравствена заштита за да дознаете повеќе за тоа какви вакцини му се потребни на вашето дете.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview