Итни случаи:  

Повикај доктор

Противотров за тинејџерската депресија може да се најде во училишните гимназии и на спортските терени, тврди главниот нов преглед. Надгледуваните програми за вежбање се поврзани со значително намалување на симптомите на депресија кај децата и тинејџерите, според анализата на податоците од 21 студија во која биле вклучени повеќе од 2.400 деца.
„Ова е првпат да успееме да составиме доволно студии за да можеме да донесеме прилично добар заклучок за да одговориме на прашањето „Дали физичката активност и вежбањето се добри за децата со депресивни симптоми?“ – рече ко-студијата автор Волтер Томпсон, пензиониран професор по физиологија на вежбање на Државниот универзитет Џорџија во Атланта. „Одговорот е убедливо да.
Понатаму, податоците укажуваат на специфична доза на вежбање која ќе донесе најголем бенефит кај децата: Околу еден час физичка активност три дена во неделата обезбеди најдобро олеснување за симптомите на депресија.
„И знаете, тоа е прилично блиску до она што федералната влада го препорача како редовно вежбање и за децата и за возрасните, некаде помеѓу 75 и 150 минути неделно“, рече Томпсон.
Студијата, исто така, покажа дека програмите за вежбање пократки од 12 недели даваат поголеми придобивки – можеби затоа што таквата цврсто дефинирана програма им овозможува на учесниците позитивно чувство за достигнувања и достигнувања, според уредничкиот текст кој е коавтор на Едуардо Бустаманте, доцент по кинезиологија и исхрана. на Универзитетот во Илиноис, Чикаго.
„Овие програми за физичка активност што ги имаме ги намалуваат симптомите на депресија без воопшто да се обидуваат“, рече Бустаманте. „Го добиваме ова влијание дури и без експлицитно да се обидуваме да ја намалиме депресијата.
Овие резултати нудат потенцијален одговор на кризата со менталното здравје што ги погодува американските тинејџери и млади возрасни лица во пресрет на пандемијата и другите големи општествени промени.
Во 2021 година, речиси секој четврти млад возрасен човек изјавил дека неодамна побарал и добил третман за ментално здравје, според извештајот на Центрите за контрола и превенција на болести на САД.
Депресијата е второто најчесто ментално нарушување кај децата и тинејџерите и е силен предиктор за идни ментални нарушувања и самоубиства, велат авторите на студијата во заднините белешки.
До 67% од младите луѓе со депресивни симптоми се изложени на ризик да развијат целосна депресија или анксиозност во зрелоста, велат истражувачите.
Најмногу корист имаа тинејџерите
За студијата, истражувачкиот тим ги обединил податоците добиени од 21 претходни клинички испитувања во кои деца и тинејџери учествувале во програми за физичка активност.
Испитувањата можеби беа насочени кон проучување на нешто друго освен ментално здравје – на пример, дебелина, успех во образованието или АДХД (нарушување на дефицит на внимание/хиперактивност) – но сите тие вклучуваа алатки кои ги оценуваа симптомите на депресија кај учесниците.
Истражувачите откриле дека најголема корист имало кај учесниците над 13 години.
Тоа има смисла, имајќи предвид дека државите генерално ги укинуваат нивните барања за физичко образование околу 5-то одделение, рече Томпсон.
„Околу 12-годишна возраст, штом детето ќе влезе во средно училиште, веќе нема потреба од физичко образование“, рече Томпсон. „Тоа значи дека тие не ја добиваат структурираната физичка активност што ја добиваат помладите деца. Значи она што го гледаме е зголемување на симптомите на депресија, што се преведува на клиничка дијагноза на депресија, која потоа ги следи во средно училиште. и во зрелоста“.
Анализата, која беше објавена на интернет на 3 јануари во JAMA Pediatrics, исто така откри поголема корист од вежбањето кај децата на кои веќе им беше дијагностицирана депресија или друга ментална болест.
„Тоа не беше изненадување“, рече д-р Аниш Дубе, претседател на Советот за деца, адолесценти и нивните семејства на Американската психијатриска асоцијација.
„Еден од поистакнатите симптоми [на депресија] може да биде физичка неактивност или физичка инерција и недостатокот на желба да се сака да се направи нешто“, рече Дубе. „Значи, во извесна смисла, самата физичка активност е слична на интервенција што би ја нарекле бихејвиорална активација“, во која пациентите се вклучуваат во значајни активности за да ја срушат оваа депресивна летаргија.
Постојат неколку причини зошто физичката активност може да помогне во олеснување на депресијата, велат експертите.
Вежбањето ослободува мозочни хормони наречени ендорфини кои промовираат чувство на благосостојба и го подобруваат целокупното расположение, рече Томпсон.
Физичката активност, исто така, може да направи детето да се чувствува подобро со тоа што ќе го направи неговото тело поздраво и со промовирање на висококвалитетен сон, додаваат експертите.
Вежбањето ја зајакнува моќта на мозокот, социјалните вештини
Понатаму, вежбањето го промовира здравјето на мозокот, рече Бустаманте.
„Имаме докази дека кога децата вежбаат, нивната бела материја [мозок] се подобрува, и така деловите од вашиот мозок што комуницираат помеѓу регионите стануваат поповрзани и поефикасни“, објасни Бустаманте. „Имаме податоци дека гледате повеќе активирање во областите релевантни за когнитивната задача. Значи, деловите од мозокот на децата кои се одговорни за фокусот се поактивни откако ќе вежбаат.
Исто така, веројатно е дека вежбањето ги прави децата да се чувствуваат подобро затоа што се во интеракција со други деца и возрасни и ги оттргнуваат нивните неволји, рече Мич Принстејн, психолог за развој и главен научен директор за Американското психолошко здружение.
„Кога вежбаме, тежнееме да не размислуваме за ништо друго освен за вежбање бидејќи тоа физички го оддалечува нашето тело и тоа е добра работа“, рече Принстејн. „Тоа промовира свесност, свесна свест за овде и сега. И тоа понекогаш нè вади од повеќе преживувачки стил кога сме депресивни, што е вид на навистина размислување или грижа или загриженост за неодамнешните стресни фактори“.
Сепак, Томпсон и другите експерти забележаа дека овие резултати главно доаѓаат од организирани и надгледувани програми за вежбање.
„Лесно ни е да кажеме оди надвор и играј, но не знаеме што значи тоа. Некои деца ќе излезат надвор и нивната идеја за игра е да се фатат на нивните телефони“, рече Томпсон.
Томпсон ги охрабрува родителите да одат во училиштето на нивните деца и да се погрижат тие да бидат запишани на часови по физичко образование или воннаставни спортови, за да можат да развијат здрави навики кои ќе ги следат во зрелоста.
Иако средношколците и средношколците често не се обврзани да земаат часови по физичко образование, многу училишта ги нудат часовите како опција, рече Томпсон.
„Тенисот бара вештина, но каде го учиш тоа? Па, одлично место за учење на таа вештина за цел животна посветеност на тој спорт е средното и средното училиште“, рече Томпсон.
Родителите, исто така, можат да ги натераат своите деца да вежбаат почесто, покажувајќи им како се прави тоа, вградувајќи редовна физичка активност во нивните сопствени животи, предложи тој.
„Ако сте родител и сте физички активни, веројатно е дека вашето дете ќе биде физички активно“, рече Томпсон. „Ако го имате вашиот Peloton во подрумот и одите со педали, а детето дојде до вас и ви каже: „Еј, тоа изгледа како забавно“, поканете го и нив да учествуваат“.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview