Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Kaiser Permanente
Преглед на повеќе од 245.000 дози mRNA вакцини COVID-19 дадени на мали деца (повеќето од нив на возраст од 4 години и помлади) не откри индикации за сериозни несакани ефекти. Студијата, објавена на 6 јуни во Педијатрија, беше предводена од Одделот за истражување Kaiser Permanente во партнерство со Центрите за контрола и превенција на болести.
Податоците дојдоа од Vaccine Safety Datalink, која собира медицински информации за пациентите од 8 здравствени системи (5 региони Kaiser Permanente заедно со клиниката Маршфилд во Висконсин, HealthPartners во Минеаполис и Денвер Хелт во Колорадо). Истражувачите ја испитуваа евиденцијата на пациентите од јуни 2022 до март 2023 година и за вакцините Pfizer и Moderna.
Поважно е дека нема индикации за воспаление на срцето наречено миокардитис кај малите вакцинирани деца, рече водечкиот автор Кристин Годард, МПХ, менаџер на истражувачки проект во Центарот за проучување на вакцината Кајзер Перманенте. „Не сме виделе никаков миокардитис или перикардитис кај оваа најмлада возрасна група, што е многу смирувачко“, рече Годард.
Миокардитисот се појави како редок несакан ефект на вакцинацијата против Ковид-19, најмногу кај тинејџери или млади возрасни мажи. Стапките на миокардитис за деца над 5 години и млади возрасни по вакцинација против COVID-19 се претходно објавени во врската за безбедност на вакцините.
Студијата Педијатрија ја означува првата анализа која бара сериозни несакани ефекти од вакцините со mRNA кај мали деца. Студијата ги испита медицинските досиеја за 23 сериозни потенцијални несакани ефекти, вклучувајќи исходи како што се згрутчување на крвта, напади, мозочен удар и воспаление на мозокот. Анализите не покажаа загриженост за безбедноста за ниту еден од избраните сериозни несакани ефекти. Конкретно, студијата не покажа загриженост за напади по вакцинацијата, нешто што повремено се гледа по други рутински имунизации во детството кај деца под 2 години.
Во меѓувреме, ЦДЦ претходно извести за благи несакани ефекти од имунизацијата, како што се болки во рацете или кратки трески.
Анализата опфати голема и разновидна група деца. Вклучуваше 135.005 дози од вакцината Pfizer COVID-19 дадени на деца од 6 месеци до 4 години и 112.006 дози од вакцината Moderna COVID-19 дадени на деца на возраст од 6 месеци до 5 години.
„Родителите можат да се уверат дека оваа голема студија не откри сериозни несакани ефекти од вакцините со mRNA“, рече постар автор Никола Клајн, д-р, д-р, директор на Центарот за проучување на вакцини Кајзер Перманенте и истражувачки научник во Одделот за истражување. „Родителите можат да ги заштитат своите мали деца од COVID-19 на ист начин како што ги вакцинираат своите деца за да се заштитат од други сериозни детски болести“.
„Дури и кога заврши итната состојба COVID-19, знаеме дека коронавирусот претставува долгорочна, сериозна закана за сите возрасти, вклучително и за децата“, додаде д-р Клајн. „Вакцинирањето на децата против COVID-19 им користи со намалување на товарот на болеста, избегнување на ширење на вирусот на семејството и другите и ублажување на малиот, но реален ризик од сериозна болест.
Повеќе информации:
Безбедност на вакцинацијата со mRNA COVID-19 кај малите деца во врска со безбедноста на вакцината, Педијатрија (2023). публикации.aap.org/pediatrics/online-first
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview