Итни случаи:  

Повикај доктор

Студија на деца и адолесценти кои примиле вакцина против COVID-19 по мултисистемски воспалителен синдром (MIS-C) покажа дека нема извештаи за сериозни компликации вклучувајќи миокардитис или повторување на MIS-C. Околу половина од учесниците доживеале благи и типични реакции, вклучувајќи болка во рацете и замор. Студијата покажува дека е безбедно да се вакцинира по добивањето MIS-C. Наодите ќе бидат објавени денес (3 јануари) во JAMA Network Open. Мултицентричната, набљудувачка студија, најголемата од ваков вид за испитување на вакцинацијата против COVID во оваа група, помага да се реши долгогодишното прашање за тоа дали вакцината COVID може да го зголеми ризикот од здравствени проблеми кај младите луѓе кои имале MIS-C, ретка и потенцијална фатална имунолошка реакција која може да се појави по инфекцијата со САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува СОВИД-19.
MIS-C е слабо разбрана состојба која погодува 1 од околу 3.000 до 4.000 деца и адолесценти кои имале СОВИД-19, според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Тоа се случува неколку недели по инфекцијата со КОВИД и може да доведе до откажување на органите. Симптомите може да варираат од стомачна болка, треска и осип до воспаление на срцевиот мускул, сериозна состојба наречена миокардитис. Точните причини за MIS-C се непознати, но може да се дадат лекови за да се намали воспалението што може да ги оштети органите.
Некои семејства и здравствени работници се сомневаат дали вакцините против Ковид може да доведат до посериозни несакани реакции кај оние со историја на MIS-C, вклучително и повторување на болеста, но немаше податоци за оваа тема.
Пресечната студија опфати 22 медицински центри (21 во Соединетите Американски Држави и 1 во Канада) кои учествуваа во студијата за долгорочни резултати на NHLBI по мултисистемскиот воспалителен синдром кај децата (MUSIC). Во него беа опфатени 385 пациенти на возраст од пет години или постари со претходен MIS-C кои беа подобни за вакцинација против COVID-19. Од оваа група, 185 (48,1%) примиле најмалку една доза вакцина. Просечната возраст беше 12,2 години, а 73,5% беа мажи. Учесниците беа расно различни – 24,3% беа црнци, 31,9% беа шпанци и 28,6% беа бели. Просечната должина на времето од нивната МИС-Ц дијагноза до нивната прва доза на вакцина беше девет месеци.
Од оние кои примиле вакцина против КОВИД по МИС-Ц, кај 49% се појавиле благи несакани реакции – главно болки во рацете и замор – слично на општата популација. Нема извештаи за сериозни компликации, вклучувајќи миокардитис или повторување на MIS-C, велат истражувачите.
„Ние сме многу уверени од резултатите и овие безбедносни податоци треба да бидат утешни за семејствата и здравствените работници кога размислуваат и препорачуваат вакцинација“, рече ко-водачот на студијата Метју Д. Елиас, м-р, педијатриски кардиолог во Детската болница во Филаделфија и клинички доцент по педијатрија на Универзитетот во Пенсилванија, Филаделфија. Одри Дион, м-р, педијатриски кардиолог во Бостонската детска болница и доцент по педијатрија на Медицинскиот факултет Харвард, Бостон, исто така служеше како ко-водач на студијата. Истражувачите рутински ги третираа децата со МИС-Ц за време на пандемијата.
Дион додаде дека наодите даваат поддршка за препораката на ЦДЦ пациентите со историја на МИС-Ц да добијат вакцина против Ковид најмалку 90 дена по дијагнозата и дека е безбедно да се направи тоа.
„Со оглед на акутните и долгорочните последици од СОВИД-19, од витално значење е да се продолжи со развојот, тестирањето и распоредувањето на превентивни, како и терапевтски агенси во ризичните групи, како и кај општата популација“, рече Гери Х. Гибонс, М.Д., директор на Националниот институт за срце, бели дробови и крв (NHLBI), дел од НИХ.
До денес, повеќе од 9.000 пациенти биле дијагностицирани со MIS-C во САД, а 74 починале, според податоците од ЦДЦ. Сепак, се чини дека болеста е во опаѓање, според студиите на други.
„Голем дел од тој пад е тоа што вакцинацијата против Ковид беше заштитна против оваа ретка состојба кај оние што ја примиле“, рече Дион.
Додека многу пациенти со MIS-C целосно клиничко закрепнување, некои студии сугерираат дека хроничните симптоми се задржуваат по MIS-C, поради што долгорочните студии за исходот ќе бидат корисни, велат истражувачите. Студијата MUSIC е дел од заедничкиот напор за истражување на NIH наречен CARING for Children with COVID, чија цел е подобро да се разбере како COVID влијае врз децата, кои сочинуваат приближно 13% од вкупните случаи во Соединетите Држави.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview