Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Миријам Џонс Бредли, Р.Н
Болеста на рацете, стапалата и устата е заразна болест која е многу заразна. Вообичаено кај децата, брзо се шири во дневните центри и училиштата.
Овој водич ќе ви каже што треба да знаете за болеста на рацете, стапалата и устата, нејзините симптоми, причини, фази и третман.
Болеста на рацете, стапалата и устата е болест предизвикана од многу заразен вирус што може да се пренесе пред лицето да знае дека е заразено.
Иако болеста на рацете, нозете и устата кај возрасните е ретка, тоа може да се случи, според Клиниката во Кливленд. Болеста на рацете, стапалата и устата кај децата под 10 години е многу почеста.
Бидете свесни дека болеста на рацете, стапалата и устата лесно се пренесува од човек на човек. Но, како се шири болеста на рацете, стапалата и устата? Може да се пренесе на неколку начини, според Клиниката во Кливленд:
Според Клиниката Мајо, две семејства на вируси предизвикуваат болест на рацете, стапалата и устата.
Болеста на шап-шап и уста е предизвикана од човечки ентеровируси и коксаки вируси“. напиша тим предводен од д-р Арон Сагил, вонреден декан на Универзитетот за здравствени науки за униформирани услуги, во Американскиот семеен лекар:
Според Центрите за контрола и превенција на болести на САД, симптомите на болеста на рацете, стапалата и устата вклучуваат:
Времето од почетната инфекција до првите симптоми (период на инкубација) е три до шест дена, според Клиниката Мајо. Болеста обично има три фази:
Иако не постои специфичен медицински третман за болести на рацете, стапалата и устата, според ЦДЦ, повеќето луѓе оздравуваат сами за седум до 10 дена. Сепак, некои лекови и супортивни терапии можат да обезбедат олеснување.
Овие лекови за болести на рацете, стапалата и устата можат да помогнат при удобност и треска. Важно: Не давајте им на децата аспирин.
Еве неколку сугестии за поддршка на терапијата.
Иако болеста на рацете, стапалата и устата е краткотрајна, живеењето со нив може да биде предизвик. Поради ова, превенцијата треба да биде на врвот на умот. Еве неколку идеи кои ќе ви помогнат да избегнете инфекција и пренесување на вирусот, доколку сте.
Повеќе информации:
Американски центри за контрола и превенција на болести: Како да се третираат болестите на рацете, стапалата и устата

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview