Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Бристол
Дури 71,6% од смртните случаи на деца до 10-годишна возраст се поврзани со болест како новороденче, според новата студија предводена од Универзитетот во Бристол, објавена денес во списанието JAMA Network Open.
Врз основа на податоците од Националната база на податоци за смртност на деца во Бристол (NCMD), студијата испитала 4.829 смртни случаи на деца до 10-годишна возраст кои се случиле во Англија помеѓу април 2019 и март 2022 година. Истражувачите користеле статистичка техника наречена Поасон модел, за да го изведат релативниот ризик , споредувајќи ги децата со, или без, неонатална болест на ризик од смрт.
Студијата изградена на претходната работа на истата група која покажа дека 42% од сите смртни случаи на деца се случиле во рок од 28 дена од раѓањето; Откри дека понатаму, перинаталните настани како што се предвремено породување, перинатална мозочна повреда и неонатални инфекции имале влијание врз преживувањето на детето многу години потоа.
Понатаму, зголемениот ризик се применува за низа причини. Утврдено е дека децата погодени од перинатални настани се презастапени меѓу смртните случаи поради инфекции и ненадејните, необјаснети смртни случаи во доенчињата и детството.
Севкупно, тимот откри дека 3.456 (71,6%) од смртните случаи на деца биле меѓу деца кои имале докази за некои неонатални болести. Од нив, 3.083 (82,7%) се деца кои починале пред 1 година, а 373 (33,9%) се оние кои починале во следните девет години.
Проф. при што 42% од сите смртни случаи на деца во Англија се случиле во рок од 28 дена од раѓањето.
„Нашите наоди покажуваат додека апсолутниот ризик од смрт е низок, децата кои се примени во неонатални одделенија продолжуваат да имаат поголем ризик од смрт од другите во текот на следните десет години, при што 63% имаат препознатлива перинатална состојба наведена како причина или придонесувач. до нивната смрт, од кои најчести се недоносените и вродените абнормалности.
„Овој нов доказ сугерира дека подобрувањата на перинаталното здравје и предвременото породување, како и фокусот на намалување на повредите на мозокот околу раѓањето би можеле да го подобрат здравјето на детето во иднина“.
Публикацијата следи по претходното објавување на целосниот извештај од страна на NCMD „Придонесот на здравјето на новороденчињата за смртноста на децата низ Англија“, кој содржи дополнителни информации за групата на деца што се проучуваат и влијанијата на здравјето на новороденчињата врз нивниот опстанок.
Повеќе информации:
Дејвид Од и сор., Здравје на новороденчиња и смртност на деца низ Англија, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.38055
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview