Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Моли Скот, Арија Гастон-Пантаки и Даглас Пајпер, Разговор
Возрасните и децата го сакаат Блуи. Ова австралиско анимирано шоу – многу популарно и во Соединетите држави – се фокусира на семејство на сини кучиња-петици кои живеат во Бризбејн. Седумминутните епизоди го прикажуваат 6-годишниот Блуи; нејзината 4-годишна сестра Бинго; нејзината мајка, Чили; и нејзиниот татко, Бандит. Тие ја прикажуваат убавината на детството и ја прикажуваат реалноста да се биде родител во нашата сегашна доба.
Како развојни научници кои ги проучуваат децата и како тие комуницираат со светот, ние некако го обожаваме и Блуи.
Емисијата го прикажува она што долгогодишното истражување на детската психологија го покажа јасно: дека децата учат преку игра. Блуи илустрира различни практики за негување соодветни за возраста што родителите и старателите можат да ги користат во секојдневниот живот на детето. Подолу истакнуваме пет лекции прикажани во одредени епизоди и објаснуваме како одредени сцени можат да обезбедат инспирација за разиграни можности за учење за сите семејства.
Во епизодата „Дожд“, Чили и Блуи ги фаќа дожд. Додека мама трча внатре, Блуи е воодушевена што е надвор на дождот и почнува да гради брана против водата на патеката. Кога нејзините раце не можат да ја задржат водата, таа пробува различни предмети за домаќинството – блокови, чадор, куќа за кукли – да ја заврши работата. Важно е дека Блуи не се откажува и продолжува да наоѓа креативни решенија за да ја постигне својата цел.
Истражувачите и лидерите во различни индустрии ја посочуваат креативната иновација како врвна вештина што ќе им биде потребна на децата за да бидат успешни во справувањето со претстојните предизвици на 21 век.
Наместо да ја запре Блуи, Чили препознава колку нејзината ќерка е поттикната да ја исполни својата цел, па таа се спротивставува на дождот и и помага успешно да ја изгради браната. Чили претставува како старателите можат да ја поттикнат детската креативност со поставување прашања од отворен тип и дозволувајќи им на децата да истражуваат различни начини за решавање на проблемот.
Во „Flatpack“, откако се вратија од продавницата за мебел подготвен за составување, Чили и Бандит фрлаат дополнителна амбалажа од нивната нова нишалка во тремот во дворот. Блуи и Бинго ги користат овие предмети за да изградат свет на фантазија. Девојките дозволуваат нивната имагинација да ги однесе на пат од пливање како риба во езерце од пена до скокање како жаби на картонски остров.
Експертите за игра го користат терминот „олабави делови“ за предмети без дефинирана цел за игра што може да се користи на многу начини и да ја поттикне креативноста на децата. Оваа епизода ги прикажува Блуи и Бинго кои се вклучени во слободна игра со такви предмети и прикажува колку длабоко децата можат да играат дури и ако немаат конвенционални играчки или водство од старател.

Седумминутните епизоди на Блуи често се фокусираат на важноста на играта.
Играта е природен начин на кој децата емоционално обработуваат различни тешки искуства. Експертите од детството нагласуваат дека преправаната игра им дава слобода на децата да работат преку нивните стравови и чувства.
Во „Copycat“, Блуи и Бандит наоѓаат повреден папагал на утринска прошетка и го носат на ветеринар. Потоа ја гледаме Блуи ангажирана во сцена со игра во која таа му дава на Бинго улогата на папагалот и го реприкажува утрото. Кога Чили, играјќи го ветеринарот, му кажува на Блуи дека на Бинго е подобро, Блуи протестира: „Не, треба да се преправате дека е лоша вест, дека [папагалот] е мртов“. Чили изгледа претпазливо да продолжи, но, најважно, го следи водството на нејзината ќерка во претставата.
Слично на тоа, во епизодата „Early Baby“, пријателката на Блуи, Инди, користи игра за да го надмине тешкото животно искуство: да има помлад брат или сестра во единицата за интензивна нега за новороденчиња. Во нивната училница, Инди и нејзините пријатели играат „рано бебе“ каде што треба да ги мијат рацете пред да ја држат куклата и да ја чуваат во „рибник со дупки во него“ – инкубатор.
Овие епизоди го истражуваат односот помеѓу девојчињата и нивните баби и дедовци. Во „Grannies“, Блуи и Бинго се облечени како баби во потрага по конзерва со грав. По рацијата во кабинетите, Блуи го кара Бинго што танцува затоа што „бабите не можат да користат конец!“ Девојките се расправаат и ја решаваат дебатата со видео разговор со Нана, дознавајќи дека таа навистина не може да го игра популарниот танц. Кога Бинго се вознемирува, Блуи и помага на Нана да научи да користи забен конец водејќи ја низ танцовите движења преку видео разговор.
Во „Телефони“, девојчињата го учат дедото за растењето во дигитален свет создавајќи лажни паметни телефони со картон и боички. Тие му покажуваат на дедо како да се движи низ различни апликации за да нарача храна. Вооружен со сопствен боички и препариран крокодил, дедото го прикрадува кросот во корпата на Бинго и создава апликација „Croc Catcher“ за девојките да ја повикаат неговата помош.
Истражувањата покажуваат дека силните односи меѓу бабите и дедовците и децата имаат корист од двете генерации. Бабите и дедовците ги учат децата за историјата на нивното семејство, додека децата ги запознаваат бабите и дедовците со модерниот свет. Една неодамнешна студија на баби и дедовци покажа дека видео разговорот го овозможува ова поврзување меѓу генерациите, а епизодата „Телефони“ го покажува тоа кога Нана учи како да се вклопи во рамката за видео разговор и да игра нов танц. Додека дедо првично е збунет од користењето апликации за сè, девојките му помагаат да се движи низ оваа модерна погодност преку игра.
Епизодата „Wagon Ride“ покажува заедничко родителско сценарио. Бандит наидува на пријател во јавноста и почнува да разговара со пријателот, оддалечувајќи го неговото внимание од Блуи. Блуи не може да чека повеќе и го прекинува својот татко. Набргу потоа, Бандит работи со својата ќерка за да воспостави начин на кој таа може да го контролира нејзиниот импулс да го прекине, а истовремено да се чувствува признаено од нејзиниот татко: секогаш кога Блуи сака да го привлече вниманието на татко ѝ, таа може да ја стави нејзината рака на неговата рака, а тој ќе ја стави својата рака над нејзината за да признае дека знае дека чека.
Важно е да му се помогне на детето да развие вештини за саморегулација, како што е способноста да чека трпеливо, бидејќи таквите вештини предвидуваат многу позитивни доживотни исходи. Повисоките нивоа на способност за саморегулација често се поврзани со подобро ментално здравје и академски перформанси. Бандит е пример за тоа како старателите можат да помогнат да ја изградат способноста за саморегулација на своето дете, обидувајќи се да го направат забавно.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview