Итни случаи:  

Повикај доктор

Дали бебињата родени со царски рез пропуштаат есенцијални микроби? Новите докази сугерираат дека одговорот можеби е „не“. Истражувачите објавија на 8 март во списанието Cell Host & Microbe дека мајките можат да ги пренесат микробите на своите бебиња преку алтернативни, компензаторни патишта. Додека бебињата родени со царски рез добиваат помалку од цревниот микробиом на нивната мајка за време на раѓањето, тие го надоместуваат тоа со пиење на микробите на нивната мајка во мајчиното млеко. Повеќето истражувања на микробиомот се фокусирани на цревата, но ние сме и корисни микробиолошки заедници во други делови од нашето тело, како што се нашите респираторни патишта и на нашата кожа. Оваа студија помага да се разјасни како бебињата, кои генерално се сметаат за стерилни пред раѓањето, добиваат есенцијални микроби за нивните различни микробиоми.
„Сакавме да имаме подобра идеја за тоа како се развива микробиомот на доенчињата во различни делови од нивните тела и како тоа е под влијание на фактори како што се начинот на раѓање, употребата на антибиотици и недостатокот на доење“, вели постариот автор Ваутер де Стинхујсен Питерс, лекар. и научник за податоци во Универзитетскиот медицински центар Утрехт во Холандија.
За да разбере како се развива микробиомот во текот на првиот месец од животот, тимот регрутирал и постојано земал примероци од 120 холандски мајки и бебиња што наскоро ќе се родат. Од бебињата, тие собраа примероци од кожата, носот, плунката и цревниот микробиом два часа по нивното раѓање и кога тие наполнија еден ден, една недела, две недели и еден месец.
Тимот, исто така, собрал шест различни типови примероци на микробиом од мајките – кожа, мајчино млеко, нос, грло, фекална и вагинална – за да се утврди кој од овие извори ги „сее“ различните микробиоми на бебињата. Потоа, тие ги анализираа овие резултати во контекст на неколку фактори за кои се смета дека влијаат на трансферот на микробиомот, вклучувајќи го начинот на испорака, употребата на антибиотици и доењето.
„Видовме дека многу ниши на мајката се важни за пренос на микроби, и ако некои од овие патишта се блокирани поради една или друга причина – во овој случај, видовме дека се случува со царски рез – тогаш овие микроби сè уште можат да стигнат до доенчето низ други патишта“, вели де Стинхујсен Питерс.
Без оглед на рутата на раѓање, истражувачите откриле дека приближно 58,5% од микробиомот на бебето потекнува од неговата мајка. Сепак, различните микробиолошки заедници на мајките придонеле за различни микробиоми на доенчиња. Бебињата родени со царски рез добивале помалку микроби од вагиналните и фекалните микробиоми на нивната мајка, но – навидум како компензација – стекнале повеќе микроби од мајчиното млеко.
„Пренесувањето и развојот на микробиомот се толку важни што еволуцијата обезбеди дека тие микроби се пренесуваат на еден или друг начин од мајка на дете“, вели првиот автор Деби Богаерт, лекар-научник од Универзитетот во Единбург. „Доењето станува уште поважно за децата родени со царски рез кои не добиваат цревни и вагинални микроби од нивната мајка.
„Тоа е паметен систем и има смисла од еволутивна перспектива дека овие типови патишта се непотребни за да се осигури дека детето може да го започне животот со соодветниот „стартер комплет““, вели де Стинхујсен Питерс.
Сега, тимот сака да дознае повеќе за влијанијата што не се од мајката врз развојот на микробиомот на доенчињата. „Можевме да видиме дека мајчиниот микробиом објаснува речиси 60% од вкупниот микробиом на доенчето, но сè уште има 40% за кои не знаеме“, вели де Стинхујсен Питерс. „Би било интересно да се раслојува таа непозната фракција за да се види од каде потекнуваат сите микроби; дали татковците придонесуваат, на пример, или браќата и сестрите или околината“.
На крајот на краиштата, истражувачите сакаат да разберат како развојот на микробиомот кај доенчињата се поврзува со долгорочното здравје. „Следно, сакаме да истражиме дали овој ран животен процес, под влијание на мајката, влијае не само на краткорочниот ризик од инфекција во првата година од животот, туку и на подолгорочното здравје во однос на работи како што се алергиите и астмата“, вели Богаерт. . „Во иднина, можеби ќе можеме да го искористиме ова знаење за да помогнеме во спречување, дијагностицирање или лекување здравствени проблеми.
Повеќе информации:
Деби Богаерт, Пренос на микробиоти од мајка-доенче и развој на микробиоти кај новороденчињата низ повеќе локации на телото., Cell Host & Microbe (2023). DOI: 10.1016/j.chom.2023.01.018. www.cell.com/cell-host-microbe … 1931-3128(23)00043-4
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview