Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Детскиот истражувачки институт Мардок
Децата со COVID-19 можат безбедно да се лекуваат дома, што помага да се симне товарот од болничкиот систем, според една нова студија.
Истражувањето, предводено од Детскиот истражувачки институт Мардок и објавено во Archives of Disease in Childhood, покажа дека децата со КОВИД-позитивни со умерени симптоми или веќе постоечки состојби со висок ризик може ефикасно да се третираат преку болница во домот (HITH) програма. Дополнително, многу повеќе болни деца без COVID-19 беа лекувани дома за време на пандемијата.
Детската д-р Мардок, Лајла Ибрахим, рече дека програмата го намалила притисокот од детските итни одделенија и помогнала да се намали преносот на COVID-19 во болницата во текот на првите две години од пандемијата.
„Децата се подобри ако е можно да се справат со нив дома, а заразната природа на САРС-КоВ-2 го зголеми императивот да се обидат да ги задржат децата надвор од болница“, рече таа.
„Овие наоди нè уверуваат дека грижата дома била безбедна и ефикасна без оглед на вирусот на КОВИД и тоа го отстранува товарот од болничката нега“.
Студијата опфати 3719 деца, на возраст од 0 до 18 години, упатени од Кралската детска болница или Викториското Министерство за здравство на HITH нега од март 2020 до март 2022 година. Откри 421 дете со COVID-19 и 3.298 деца без COVID-19 примени третман дома, многумина целосно избегнуваат хоспитализација.
Од пациентите позитивни на КОВИД, 63 проценти биле со висок ризик, а 33 проценти биле умерено болни. Само 10 отсто од децата биле повторно примени во болница, а на само 5 отсто им била потребна медицинска интервенција.
Истражувањето забележа зголемување од 21 отсто кај пациентите примени во програмата HITH и скок од 132 отсто на состаноци за телездравство.
Детскиот вонреден професор Пенелопе Брајант Мардок рече дека пред пандемијата COVID-19, третманот на децата во вонболнички услови како алтернатива на хоспитализацијата бил сè побаруван.
„Придобивките од лекувањето во домашна нега вклучуваат подобрување на квалитетот на животот на детето, поголемо задоволство на родителите и избегнување на инфекции стекнати во болница. Ние се залагаме дека каде што е можно децата треба да се згрижуваат дома наместо во болница, знаејќи го сериозното влијание на пандемија врз менталното здравје на децата“, рече таа.
Повеќе информации:
Пенелопе А Брајант и други, Замена на болнички кревети за акутна нега на деца дома за време на пандемијата COVID-19 преку програма „Болница во домот“, Архива на болести во детството (2023). DOI: 10.1136/archdischild-2022-325004
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview