Итни случаи:  

Повикај доктор

Отстранувањето или губењето на концентрацијата е главна причина за несреќи при возење велосипед, и бидејќи тие не се толку добри како да гледаат опасност како возрасните, децата почесто се сериозно повредени.Според Одделот за транспорт, несоодветното гледање на крстосниците и „човечката грешка“ се главната причина за несреќи со велосипед на патиштата.
Истражувањето поддржано од The ​​Road Safety Trust покажува дека по видео-тренингот, безбедноста и перформансите на велосипедот на пат на децата се зајакнуваат насекаде. Тие подобро ги комуницираат своите следни потези, подобро ги разбираат приоритетите на спојницата и прават повеќе и подобри набљудувања.
Разликата беше голема, рече психологот за спорт и вежбање, д-р Ден Бишоп од Универзитетот Брунел во Лондон, кој го водеше истражувањето. „Беше толку драматично што би рекол дека, како родител, ќе се чувствувам посигурен во способноста на моите мали деца безбедно да возат велосипед по патиштата доколку ја завршат оваа обука“.
Веќе е прикажан видео тренинг за да се подобри свесноста на децата за она што се случува околу нив и да се подобрат во забележувањето на опасностите. Но, оваа студија, објавена во Transportation Research Interdisciplinary Perspectives, е првата што тестира дали навистина ги подобрува перформансите на децата во возење велосипед на пат.
Истражувачите следеле 33 деца на возраст од 10 до 12 години кои имале тренинзи за велосипедистичко ниво 2. Тие беа поделени во две групи и една група се обиде на нов виртуелен курс за обука. Децата педалиле со статичен велосипед во лабораторија додека гледале извонредни снимки од реалниот свет снимени од гледна точка на велосипедист. Возеа пет виртуелни правци по главните и помалите патишта, сите поминувајќи покрај училиште.
Истражувачите ги следеле движењата на главата и очите на децата и кога ја притиснале сопирачката. Истражувачите поставија и прашања за да ги проверат вештините за набљудување и разбирањето на децата, како на пример кога можат да се свртат и кој има приоритет. Двете групи потоа правеа видео тестови и беа оценувани кога се возат по вистински патишта, од квалификувани инструктори.
„Ефектите што ги видовме се длабоки“, рече д-р Бишоп. „И додека обуката се фокусираше само на две од четирите основни функции во Националниот стандард за велосипедска обука – набљудување и комуникација – видовме изразени ефекти врз другите две основни функции: позиционирање и свесност за приоритетите на корисниците на патиштата. Ова сугерира дека некои имплицитни се случи и учење за поврзани однесувања“.
Тимот сега планира да го прошири опсегот на обуката и тестовите за да развие план за тоа како да се користи извонредниот видео тренинг за да се подобри обуката за велосипедизам на пат. Тие поддржуваат промени во националната политика во врска со детскиот велосипедски тренинг и за владината поддршка за да се направи велосипедот попристапен начин на активно патување за сите деца на национално ниво.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview