Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ен Шрајбер
Замислете го ова: Дете кое трча кон својот родител, со раширени раце, со заразна насмевка која се протега од уво до уво. Таа длабока, нераскинлива врска изградена на доверба, љубов и сигурност е израсток на безбеден стил на приврзаност, кој ја формира основата за здрави врски.
Оваа статија ќе ги истражи карактеристиките на безбедниот стил на прикачување, истакнувајќи ги клучните разлики помеѓу безбедното и небезбедното прикачување. Ќе ги наведе придобивките од негувањето на сигурна приврзаност, почнувајќи од зголемена самодоверба до подобрена еластичност и капацитет за исполнување на односите.
„Вашиот стил на приврзаност од детството може да влијае на вашите односи со другите, но како луѓе, ние сме сложени суштества“, рече Кода Дериг, клинички психолог од Клиниката во Кливленд, во напис на клиниката. „Има многу други фактори во игра. Сите ние имаме повеќекратни искуства кои влијаат на нашата способност да формираме здрави врски со текот на времето.
Сигурната приврзаност е една од четирите теории за приврзаност кои се резултат на истражувањето спроведено од психолозите Џон Боулби и Мери Ејнсворт, се вели во написот на здравствениот сајт SimplyPsychology.
Во лабораториски тест, Ејнсворт ги набљудуваше однесувањата и реакциите на доенчињата кога ќе се соочат со кратки разделби и обединувања со нивните старатели. Преку нејзините набљудувања, таа идентификуваше три основни стилови на приврзаност:
Многу години подоцна, истражувачите додадоа четврти стил, кој сега се нарекува неорганизирана приврзаност.
„Безбедната приврзаност е она кон што сите се стремиме“, рече Дериг. „Бебињата кои формираат сигурни приврзаност кон нивниот примарен старател имаат поголема веројатност да станат возрасни кои самоуверено бараат здрави односи со другите и самите се сигурни и љубезни партнери“.
Психологот Франсине Зелцер, директор на услугите за ментално здравје во Менхетен Психологија Груп во Њујорк Сити, понуди важен додаток.
„Од четирите стилови на приврзаност, сигурно, вознемирено, отпорно или избегнувачко и неорганизирано, последните три се сметаат за несигурни стилови на приврзаност“, рече таа.
Better Brains for Babies, организација под Одделот за човечки услуги во Џорџија, истакнува дека силната и сигурна приврзаност почнува да се формира додека доенчињата доживуваат позитивни интеракции со нивните старатели. Бебињата учат да ја полагаат својата доверба во грижата и поддршката што ја даваат другите, воспоставувајќи чувство на сигурност во себе.
Децата кои се родителски под стил на безбедно приврзаност имаат тенденција да:
Меѓутоа, кога доенчињата имаат негативни или непредвидливи искуства со старателот, веројатноста за развој на несигурна приврзаност се зголемува. Децата со несигурна приврзаност учат дека не може да се потпре на возрасните и сметаат дека е предизвик лесно да им веруваат на другите. Овие деца имаат тенденција да:
„Генерално, сигурната приврзаност произлегува од родител кој покажува висока реакција“, рече Зелцер. „Овие деца имаат простор да го искусат светот и поддршката од нивните родители и достапноста да им помогне доколку е потребно. Овие деца нема да паничат кога ќе се разделат од своите родители. Тие се посамоуверени и автономни и можат да истраат низ предизвиците“.
Децата кои развиваат сигурна приврзаност стекнуваат вредни вештини за саморегулирање на нивното социјално, емоционално и когнитивно однесување, според SimplyPsychology.
Освен тоа, сигурно приврзаните деца покажуваат избалансиран пристап кон однесувањето, изразувајќи здрава потреба и за интимност и за автономија. Развојот на автономијата е од клучно значење бидејќи ги овластува да комуницираат самоуверено со нивната околина, според страницата.
Некои примери забележани кај деца кои доживеале сигурна приврзаност вклучуваат:
Зелцер истакна дека постојат многу примери на сигурна приврзаност меѓу денешните родители.
„Помислете на мало дете кое наоѓа утеха во смирувачката насмевка на неговата мајка пред да се впушти во теретана во џунглата за да им се придружи на другите деца кои си играат во паркот“, рече таа. „Или сметајте дека едно постаро дете е нервозно поради нејзината улога во училишната претстава, но наоѓа сила и храброст откако ќе ја скенира публиката и ќе најде дека нејзината мајка кимнува со емпатија и непоколеблива поддршка“.
Овие, рече Зелцер, се сите примери за безбедно прицврстување во својата најдобра форма.
Преку безбедна врска, вашето бебе учи да ви верува и развива способност да ги изразува своите емоции и на крајот да им верува на другите, според HelpGuide.org, непрофитна организација која нуди онлајн информации за менталното здравје.
Додека вие и вашето бебе создавате силна врска, тие стекнуваат вештини неопходни за здраво чувство за себе и капацитет за љубовни, емпатични врски.
Сигурната приврзаност го негува растот и развојот на мозочните региони одговорни за социјален и емоционален развој, комуникација и градење односи. Овој однос ја формира основата на способноста на вашето дете да воспостави здрави врски со другите. Квалитетите кои често се земаат здраво за готово во односите со возрасните, како што се емпатијата, разбирањето, љубовта и одговорноста, најпрво се учат во детството.
Бројни извори ги истакнуваат трајните придобивки од сигурната приврзаност кај постарите возрасни лица, вклучително и зголемената емоционална благосостојба, издржливоста во неволји и зголемените мрежи за социјална поддршка.
„Едноставно, сигурната приврзаност и родителско-детето воспоставено рано во животот ја поставуваат основата за поздраво стареење и поисполнети врски во подоцнежните години“, рече Зелцер.
Негувањето сигурна поврзаност со вашите деца е инвестиција што носи доживотни награди. Сигурниот стил на приврзаност ја формира основата за најдобар социјален, емоционален и когнитивен развој преку поттикнување доверба, емоционална стабилност и здрави врски. Како што родителите даваат приоритет и негуваат сигурни приврзаности, тие ги поттикнуваат децата да се движат низ сложеноста на животот со доверба, станувајќи добро избалансирани и продуктивни возрасни.
2023 Ден на здравјето. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview