Итни случаи:  

Повикај доктор

Кога мало дете или доенче случајно ќе проголта опиоиден лек на рецепт, моменталните резултати може да се покажат смртоносни, предупредуваат експертите. Но, друга нова загрижувачка динамика е во тек во Соединетите држави, открива штотуку објавената студија: педијатриски труења од особено смртоносна комбинација – моќен синтетички опиоид познат како фентанил и моќен ветеринарен седатив наречен ксилазин.
„Денчињата или малите деца изложени на фентанил се изложени на ризик од смрт“, дури и без дополнителна закана од ксилазин, рече водечкиот автор д-р Стефани Дојч, медицински директор на програмата Nemours CARE во Nemours Children’s Health во Вилмингтон, Дел.
И кај децата и кај возрасните, фентанилот брзо го забавува дишењето и отчукувањата на срцето, а исто така предизвикува изменета ментална состојба.
И во светот на смртните случаи од предозирање, тој ризик е сè почест, истакнаа авторите на новата студија. Додека само изложеноста на фентанил сочинуваше 14% од смртните случаи од предозирање во Соединетите држави во 2010 година, таа бројка се искачи на речиси 60% до 2017 година.
Добрата вест: кога на децата или на возрасните со труење со фентанил им се нуди брз пристап до лекот за поништување на предозирање со опиоиди налоксон, често е можно да се спречи потенцијално смртоносен кардиореспираторен застој, рече Дојч.
Лошата вест: Ксилазин не е опиоид и не постои познат противотров или лек кој ќе ги поништи неговите ефекти, рече таа.
Додека ксилазин може да обезбеди значително ублажување на болката и мускулна релаксација кога се користи за лекување на големи животни (како што се говеда и коњи), возрасен или дете кое е изложено на комбинации на ксилазин-опиоид може да доживее тешка депресија на респираторниот и централниот нервен систем и кардиоваскуларни ефекти кои предизвикуваат не реагираат на налоксон, забележа Дојч.
На улица, комбинацијата на ксилазин-опиоид најчесто се продава како „anastesia de caballo“ (смирувач на коњи), „tranq“ или „sleep cut“, забележаа Дојч и нејзиниот колега и коавтор од Немур, д-р Алан Де Јонг.
Комбинацијата е сè повеќе барана од рекреативните корисници на дрога кои бараат продолжено и еуфорично високо ниво, и покрај ризиците.
Базата на податоци за фатални предозирања со дрога во 38 сојузни држави и Вашингтон, цитирана од Дојч и Де Јонг, покажува дека потрагата добива на сила.
Од 2019 година, смртните случаи на возрасни од предозирање кои вклучуваат опиоиди со ксилазин – лек кој постои од 1962 година, но никогаш не е одобрен за човечка употреба – се во пораст.
Труењето со опиоид-ксилазин кај доенчињата и малите деца е сосема друга работа, нагласија авторите на студијата.
По дефиниција, таквите деца се несвесни жртви, отруени поради невнимателноста или лошиот избор на возрасните старатели кои ја внесуваат смртоносната комбинација во домот.
Три неодамнешни случаи наведени во новата студија ја нагласуваат поентата со ужасни детали.
Еден од нив вклучува 15-месечно момче кое доживеа срцев удар откако стана млитаво и сино на седиштето во автомобилот по изложувањето на смртоносниот пар на дрога, веројатно преку неговата мајка, која речиси починала една недела порано од слична изложеност.
Друго вклучувало 7-месечно момче кое колабирало откако бил изложен на родителска скривалиште.
И третата вклучуваше 19-месечно момче кое доживеа срцев удар додека беше врзан на седиштето во автомобил, најверојатно поради изложеност на родителите.
Од една страна, вели Дојч, „доенчињата и малите деца се склони кон случајни, истражувачки голтања и изложености врз основа на нивната развојна љубопитност и однесување со устата“, олеснето со подготвената близина до родителското снабдување. Повеќето педијатриски предозирања со фентанил-ксилазин се случајни, додаде таа.
Но, има и случаи во кои старателите намерно ја даваат комбинацијата на лекови на новороденче или дете, со цел „да го изменат однесувањето“.
Во сите три случаи наведени во студијата, децата преживеале по лекување во итна помош. „(Но) некои доенчиња умреа од изложеност на ксилазин“, забележа Дојч.
Значи, што може да се направи?
„Семејствата и старателите секогаш треба да се грижат дека лековите и сите други предмети што можат да бидат штетни за децата треба да се чуваат на покачени места – по можност во заклучени кабинети“, рече д-р Даниеле Орсаг-Јентис. Таа е асистент професор на одделот за педијатрија на Универзитетот Вандербилт во Нешвил, Тен., кој ги разгледа новите наоди од студијата.
„Ако некој верува дека неговото или нејзиното дете можеби проголтало ваква супстанца, тој или таа треба веднаш да се јави во центарот за отрови“, додаде таа.
Дојч се согласи дека старателите треба да преземат чекори за да го држат опиоидот/смирувачкиот подалеку од дофат на децата.
Од поширока перспектива, Дојч сугерираше дека ризикот од труење кај децата може да се намали ако се увери дека возрасните кои имаат познато нарушување на злоупотреба на супстанции ќе бидат упатени на програми за третман и ќе добијат помош за да се справат со нивните зависности.
Наодите беа објавени онлајн на 23 декември во списанието Pediatrics.
Има повеќе за злоупотребата на дрога од страна на родителите и ризикот што таа го претставува за децата во Управата за злоупотреба на супстанции и ментално здравје на САД (SAMHSA).
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview