Итни случаи:  

Повикај доктор

Истражувањето во Меѓународното списание за биомедицинско инженерство и технологија го разгледува проблемот со лекувањето на хипотермија кај предвремено родените бебиња. Предвремено родените бебиња често имаат мала родилна тежина и многу брзо ја губат телесната топлина поради несоодветните наслаги на изолациона поткожна маст. Како што паѓа нивната централна температура, може да падне под физиолошки подносливите нивоа што доведува до ладен стрес и на крајот хипотермија.
Сарат С. Наир и Д.С. им помогне да ја одржат телесната температура. Пристапот ги искористува моќните термоизолациони својства на полиетиленските листови исполнети со полиуретанска пена во кои може да се вградат инфрацрвени диоди што емитуваат светлина (LED).
Тестовите на клупата на тимот покажаа дека на уредот за изолација за греење што тие го развиле му требаат само петнаесет минути, во просек, за да достигне оптимална температура и може да го задржи бебето топло повеќе од 24 часа и да му помогне да ја одржи основната температура во нормала. во опсег од 36,5 до 37,7 Целзиусови степени. Тимот успешно го тестираше нивниот LED грејач за бебиња за сигурност во период од три месеци, нешто повеќе од, всушност, 100 дена. Овој временски рок е доволно долг за инаку здраво бебе да напредува и да добие доволно тежина и маснотии под кожата за на крајот повеќе да нема потреба од ЛЕД грејачот за бебиња. Тимот вели дека уредот ги исполнува и меѓународните стандарди за ефикасност, безбедност и перформанси.
Таков уред ќе биде благодет во оние делови од светот каде што скапите инкубатори за бебиња не се толку лесно достапни и каде што трошоците за греење може да бидат преголеми за нивната постојана употреба.
„Отсуството на директно загревање со електрична струја, топла вода и воздух обезбедува зголемена безбедност во споредба со конвенционалните затоплувачи за доенчиња“, пишува тимот. Тие додаваат дека уредот е ефтин, пренослив и може да работи на пренослива батерија наместо да се напојува од мрежа. Грејната подлога е водонепропустлива и лесно се чисти. Памучна надворешна обвивка исто така лесно се пере. Тимот предвидува дека нивниот LED грејач за бебиња е корисен за транспорт на предвремено родени бебиња во болница од станица до станица за какви било проценки и третмани што им се потребни додека не можат да бидат отпуштени во нивниот дом.
Повеќе информации:
D.S. Nagesh et al, Термо регулирана обвивка за затоплување доенчиња со диоди што емитуваат инфрацрвена светлина за спречување на хипотермија кај предвремено родени бебиња со мала тежина, International Journal of Biomedical Engineering and Technology (2023). DOI: 10.1504/IJBET.2023.10054324
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview