Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Стотици илјади имигранти донесени во Соединетите Држави како деца наскоро може да се квалификуваат да добијат здравствена заштита финансирана од федерално ниво.
Претседателот Џо Бајден во четвртокот го објави продолжувањето на подобноста за размена на здравствено осигурување за Медикеид и Законот за пристапна нега на оние во DACA, програмата за одложено дејство за пристигнување во детството.
„Денес, мојата администрација го објавува нашиот план за проширување на здравственото покривање за Dreamers, илјадниците млади луѓе донесени во САД како деца“, рече Бајден во Твитот со кој ја објави промената. „Не завршивме со борбата за нивниот пат до државјанство, но во меѓувреме им ги добиваме можностите што ги заслужуваат.
Додека другите класи на имигранти, како оние со привремен заштитен статус и баратели на азил, веќе можат да купат здравствено осигурување како дел од Законот за пристапна нега, учесниците на DACA немаа можност бидејќи не ја исполнуваат дефиницијата за „законско присуство ” во Соединетите Американски Држави.
Администрацијата на Бајден би го променила тоа.
DACA, создадена во 2012 година, требаше да им даде можност на децата кои нивните родители незаконски донесени во оваа земја да работат легално и да не бидат депортирани. Плаќаат даноци, но не ги добиваат истите бенефиции како и граѓаните на САД.
Околу 580.000 луѓе сè уште биле запишани во DACA кон крајот на 2022 година, според Службите за државјанство и имиграција на САД.
„Администрацијата на Бајден презема важен чекор за проширување на пристапот до здравствена заштита за корисниците на DACA, и иако формалниот дофат на оваа експанзија е ограничен – тоа ќе важи за околу 580.000 луѓе – придобивките се звучни“, Џамила Мишенер, вонреден професор. на владата и политиката на Универзитетот Корнел и ко-директор на Центарот за здравствена еднаквост Корнел, се вели во соопштението.
„Доказите покажуваат дека проширувањето на покриеноста како оваа ги подобрува здравствените резултати и помага да се поправи систематското исклучување на имигрантите од нашиот здравствен систем – исклучување што ги поттикнува и влошува расните и економските здравствени нееднаквости“, додаде Мишенер.
„Има и пошироки придобивки за целиот здравствен систем. Имањето значителни групи луѓе кои живеат, работат, одат на училиште и се домуваат во САД, но не можат да пристапат до виталните здравствени придобивки е лошо за сите“, објасни таа. „Тоа ја прави превентивната грижа помалку достапна, со што ги зголемува трошоците за итна помош. Ги зголемува болестите и ранливоста на начини кои им штетат на семејствата, заедниците и локалните економии. Никој не победува кога имигрантите не можат лесно да пристапат до здравствената заштита.
Сепак, програмата DACA се соочи со своите предизвици.
Американското Министерство за домашна безбедност е спречено да обработува какви било нови апликации поради судските предизвици и Конгресот не може да постигне договор за имиграциските реформи, објави Асошиејтед прес.
Додека само околу 8% од Американците во моментов немаат здравствено осигурување благодарение на зголемувањето на подобноста и субвенциите, околу половина од 20 милиони имигранти немаат осигурување, според непрофитната KFF.
Повеќе информации:
Лигата против клевета има повеќе за DACA и DREAMers.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview