Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Мајк Стоб
За прв пат, аутизмот почесто се дијагностицира кај црните и шпанските деца отколку кај белите деца во САД, соопшти во четвртокот Центрите за контрола и превенција на болести.
Меѓу сите 8-годишни деца во САД, 1 од 36 имале аутизам во 2020 година, проценува ЦДЦ. Тоа е повеќе од 1 на 44 две години претходно.
Но, стапката се зголеми побрзо за децата со боја отколку за белите деца. Новите проценки сугерираат дека околу 3% од црните, шпанските и азиските или пацифичките островски деца имаат дијагноза на аутизам, во споредба со околу 2% од белите деца.
Тоа е спротивно на минатото, кога аутизмот најчесто се дијагностицирал кај белите деца – обично во семејства со среден или повисок приход, со средства да се обратат кај специјалисти за аутизам. Неодамна, во 2010 година, се сметаше дека белите деца имаат 30% поголема веројатност да бидат дијагностицирани со аутизам од црните деца и 50% поголема веројатност од децата од Хиспано.
Експертите ја припишуваат промената на подобрените услуги за скрининг и аутизам за сите деца, како и на зголемената свест и застапување за црните и шпанските семејства.
Зголемувањето е од „оваа брзање да се стигне“, рече Дејвид Мандел, професор по психијатрија на Универзитетот во Пенсилванија.
Сепак, не е јасно дека на црните и шпанските деца со аутизам им се помага исто како и на нивните бели колеги. Студијата објавена во јануари покажа дека црните и шпанските деца имале помал пристап до услугите за аутизам од белите деца во текот на академската 2017-2018 година.
Аутизмот е развојна попреченост предизвикана од разлики во мозокот. Постојат многу можни симптоми, од кои многу се преклопуваат со други дијагнози. Тие може да вклучуваат одложувања во јазикот и учењето, социјално и емоционално повлекување и невообичаена потреба за рутина. Научниците веруваат дека генетиката може да игра улога, но не постои позната биолошка причина зошто таа би била почеста кај една расна или етничка група отколку кај друга.
Со децении, дијагнозата се даваше само на деца со сериозни проблеми во комуникацијата или дружењето и оние со необично, повторувачко однесување. Но, пред околу 30 години, терминот стана стенографија за група поблаги, поврзани состојби познати како „нарушувања од спектарот на аутизам“.
Нема крв или биолошки тестови за тоа. Тоа се дијагностицира со донесување судови за однесувањето на детето.
За да се процени колку е вообичаен аутизмот, ЦДЦ ги проверува здравствените и училишните записи во 11 држави и се фокусира на 8-годишниците, бидејќи повеќето случаи се дијагностицираат до таа возраст. Други истражувачи имаат свои проценки, но експертите велат дека проценката на ЦДЦ е најригорозна и се смета за златен стандард.
Целокупната стапка на аутизам расте со децении и останува многу почеста кај момчињата отколку кај девојчињата. Но, најновата студија, исто така, за прв пат покажа дека повеќе од 1% од 8-годишните девојчиња биле дијагностицирани со тоа.
Вториот извештај на ЦДЦ, објавен во четвртокот, истражуваше колку е вообичаен аутизмот кај 4-годишните деца. Тоа истражување е важно бидејќи дијагнозите се повеќе се случуваат на помлади возрасти, рече Кели Шо, која го надгледува проектот за следење на аутизмот на ЦДЦ.
Црните деца со аутизам историски биле дијагностицирани во подоцнежна возраст од нивните врсници со бела боја, вели Роуз Доноху, психијатар од Универзитетот Вашингтон. Но, студијата на 4-годишни деца исто така покажа дека аутизмот е поретки кај белите деца во 2020 година отколку кај црните, шпанските и децата од Азија и Пацифичките острови.
Меѓутоа, 4-годишните деца имале помала веројатност да бидат оценети за аутизам отколку децата во минатото. Тоа веројатно се должи на прекини во грижата за децата и медицинските услуги во текот на првата година од пандемијата COVID-19, рече Шо.
Повеќе информации:
Бенет М. Лиу и други, Расни и етнички разлики во географскиот пристап до ресурсите за аутизам низ САД, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2022.51182

© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview