Итни случаи:  

Повикај доктор

Атопичен дерматитис (АД) кај децата е поврзан со зголемен ризик за последователна фрактура, според истражувачко писмо објавено на интернет на 9 ноември во Алергија. Сеунг Вон Ли, д-р, д-р, од Универзитетот Сунгкјункван во Сувон, Јужна Кореја, и неговите колеги користеле податоци од Националната служба за здравствено осигурување во Јужна Кореја за да ја испитаат врската помеѓу дијагнозата на АД и фрактурата. Анализата опфати 1,78 милиони доенчиња родени помеѓу 2009 и 2015 година, со следење до 2019 година.
Истражувачите откриле дека кога децата се совпаѓаат со склоноста и се приспособуваат кон збунувачките фактори, децата со АД имале 14 проценти поголема веројатност да развијат фрактури од контролните (33,37 наспроти 28,88 на 1.000 луѓе-години). Беше забележан одговор на дозата, при што ризикот за фрактура се зголемува со сериозноста на АД (28,88, 33,08 и 35,54 на 1000 лица-години за контролни, благи АД и умерени до тешки групи на АД, соодветно).
Во приспособена анализа, ризикот за фрактура се зголемил кај деца со благ АД (прилагоден сооднос на опасност [aHR], 1,12) и умерен до тежок АД (aHR, 1,23). Понатаму, АД со рана појава го зголеми ризикот од фрактура (aHRs, 1,19, 1,08 и 1,03 за првата дијагноза на возраст помлада од 2 години, 2 до 4 години и 5 години или постари, соодветно).
„Неколку фактори може да ја засноваат поврзаноста на АД со ризикот од фрактура кај децата, вклучително и интеракцијата помеѓу имуните и коскените клетки, навиките во исхраната, внесот на калциум и витамин Д, физичката активност, психолошките нарушувања и нарушувањата во однесувањето, квалитетот на спиењето и ефектот на системските кортикостероиди. на коскениот минерален метаболизам“, пишуваат авторите.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview