Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Тинејџерите со ноќно нарушување на дишењето апнеја при спиење може да имаат мозок кој изгледа малку поинаков од нивните врсници, сугерира новата студија.
Истражувачите откриле дека меѓу речиси 100 тинејџери кои биле подложени на скенирање на мозокот, оние со опструктивна ноќна апнеја (ОСА) имаат тенденција да имаат потенко ткиво на површината на мозокот и некои знаци на воспаление во областа на мозокот клуч за меморија и учење.
Што точно значат тие разлики во структурата на мозокот сè уште не е јасно, рече постар истражувач д-р Раанан Аренс, началник за респираторна медицина и медицина за спиење во Детската болница во Монтефиоре во Њујорк.
Но, наодите – неодамна објавени во списанието Sleep – сугерираат дека OSA може да доведе до видливи промени во мозокот на децата.
Студиите проценуваат дека некаде од 1% до 5% од децата имаат опструктивна апнеја при спиење, нарушување во кое ткивата во грлото се стегаат за време на спиењето, предизвикувајќи повторени прекини и почеток на дишењето. Гласното ‘рчење е најочигледниот симптом, но дневната поспаност и проблемите со вниманието се исто така црвени знамиња.
Тие прекини на дишењето може да се случат многу пати на час, рече Аренс. И кога дишењето ќе престане за време на спиењето, мозокот малку се „буди“.
Така, OSA може да влијае на мозоците на децата од две општи причини, објасни Аренс: постојано го нарушува снабдувањето со кислород во мозокот и ги лишува децата од длабокиот „ресторативен“ сон неопходен за здрав развој и функционирање на мозокот.
За да копаат подлабоко, Аренс и неговите колеги регрутирале 98 тинејџери да направат скенирање на мозокот со магнетна резонанца: 53 имале OSA и биле со прекумерна тежина или имале дебелина; останатите 45 биле во истиот опсег на тежина, но без апнеја при спиење. (Децата со која било тежина може да развијат OSA, но дебелината е фактор на ризик.)
Истражувачите се фокусирале на тоа дали двете групи деца покажале некакви разлики во дебелината на кортексот на мозокот (неговиот најнадворешен слој) или структурата на хипокампусот – област на мозокот вклучена во меморијата и учењето.
Во целина, покажа студијата, тинејџерите со OSA имале потенок мозочен кортекс и поголем волумен во дел од хипокампусот (што може да укаже на воспаление или оток), во споредба со децата без нарушување. И колку беше потешка состојбата на апнеја, толку беа поголеми тие разлики во мозокот.
Големото прашање е дали структурните разлики во мозокот се претвораат во проблеми со меморијата или учењето, или емоционални или тешкотии во однесувањето.
„Оваа студија конкретно помага да се унапреди знаењето во областа на последиците од мозокот – разредување на кората и волуменот на хипокампусот – од опструктивна ноќна апнеја кај тинејџерите“, рече д-р Шалини Парути, портпаролка на Американската академија за медицина на сон, која не беше вклучена во студијата. .
„Поголемите студии со многу повеќе деца со ОСА може да помогнат дополнително да се разјасни како промените забележани на МРИ влијаат на учењето, вниманието, расположението, академските перформанси и многу повеќе“, рече Парути, кој исто така е медицински ко-директор на Центарот за медицина и истражување за спиење Сент Лука. во Честерфилд, Мо.
Друг важен момент е дека тинејџерите со ОСА во оваа студија сè уште не добиле третман за тоа, рече Аренс. Тековните истражувања испитуваат дали третманот менува некоја од разликите во мозокот забележани на МРИ.
Кај децата, апнеја при спиење најчесто произлегува од хронично воспалени крајници или аденоиди (ткива високо во грлото). Во тие случаи, операцијата за отстранување на ткивото е стандарден третман, рече Аренс.
Во други случаи, децата можеби ќе треба да спијат со уред кој ги одржува дишните патишта отворени со нежно дување воздух низ маската што се носи преку носот.
Иако не е јасно што би можеле да значат разликите во мозокот, видени во оваа студија за секојдневниот живот на децата, познато е дека нетретираната апнеја при спиење може да ги остави децата уморни и раздразливи во текот на денот. Тие може да покажат проблеми со вниманието, учењето и однесувањето кои изгледаат слично на нарушување на хиперактивноста со дефицит на внимание (АДХД).
И двајцата лекари рекоа дека ако родителите забележат можни знаци на ОСА кај нивното дете – гласно ‘рчење ноќе или дневна поспаност и проблеми со учењето или однесувањето – треба да го посетат својот педијатар.
На некои деца, рече Парути, можеби ќе им треба упатување до специјалист за уво-нос-грло за да видат дали крајниците и аденоидите ги преполнуваат дишните патишта. На други деца можеби ќе им треба евалуација од специјалист за медицина за спиење за да се дијагностицира и третира проблемот.
Повеќе информации:
Фондацијата за спиење има повеќе за децата и апнеја при спиење.
Мин-Хи Ли и сор., Дебелина на кортикал и волумен на хипокампус кај адолесцентни деца со опструктивна ноќна апнеја, Спиење (2022). DOI: 10.1093/sleep/zsac201
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview