Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Nemours Children’s Health System
Повеќе од едно од три деца на возраст од 9 до 13 години (37%) се грижат барем еднаш неделно, пред се за училиштето (64%) и пријателствата (41%), со нивната тенденција да се грижат напредува со возраста. Постарите деца (на возраст од 13 години) имаат поголема веројатност од нивните помлади колеги да пријават чувство дека никогаш нема да престанат да се грижат (48% наспроти 22% за 9-годишниците).
Ова го покажуваат резултатите од она што ги загрижува децата на Америка, национално истражување спроведено од Анкетата Харис во име на Nemours KidsHealth. Резултатите од истражувањето беа објавени денеска за да се совпаднат со лансирањето на освежената веб-страница за Nemours KidsHealth, пионер и лидер во педијатриските здравствени содржини на кои милиони ширум светот и веруваат повеќе од 25 години.
Центрите за контрола и превенција на болести документираа високи нивоа на анксиозност и загриженост кај тинејџерите. Nemours KidsHealth го нарача ова истражување на 504 млади на возраст од 9 до 13 години за подобро да ги разберат нивните грижи и како да обезбедат поддршка во текот на овие пред тинејџерски години.
„Разбирањето за што најчесто се грижат децата и на која возраст им нуди можност на родителите и старателите да им помогнат на децата да развијат вештини за справување да прераснат во здрави возрасни лица“, рече Р. Лоренс Мос, доктор на науки, претседател и главен извршен директор на Nemours Children’s Health.
„Нашата растечка национална криза за ментално здравје на младите бара од родителите, старателите, наставниците и здравствените работници да работат заедно за да се осигураат дека нашите млади имаат поддршка и ресурси на кои им веруваат. Грижата за менталното здравје на децата е подеднакво важна како и грижата за нивното физичко здравје, и предуслов за добро да се промени здравјето на децата“.
Некои од клучните наоди од истражувањето вклучуваат:
„Она што е јасно од овие резултати од истражувањето е дека децата имаат капацитет да бидат еластични – тие препознаваат кога се загрижени и обично се подготвени да направат нешто во врска со тоа“, рече Меган Волс, психолог, педијатриски психолог во Nemours Children’s Health и Nemours KidsHealth медицински рецензент.
„Разбирањето зошто децата се грижат и знаците што треба да ги бараме може да ни помогне, како возрасни и родители, да обезбедиме рана интервенција и да им обезбедиме на нашите деца соодветни ресурси за да им помогнеме подобро да ја разберат и да се справат со нивната грижа. Поставувањето на оваа основа кога децата се мали е особено важно, така што тие градат алатки за да се справат со емоциите и превирањата во текот на детството и адолесценцијата, што доведува до подобрување на менталното здравје како возрасни“.
Повеќе информации:
Краток преглед на анкетата: www.nemours.org/content/dam/ne … y-survey-summary.pdf
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview