Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Claes Björnberg, Umea University
Јајцата, мешунките, вклучувајќи соја и кикиритки, бадеми и индиски ореви сега се воведени порано во диетите за доенчиња по ревидираните совети во Шведска за воведување на одредени видови храна. Сепак, нема промена во стапката на алергии на храна или егзема кај доенчиња на возраст од 18 месеци.
Овие резултати се од неодамнешната студија на истражувачкиот проект NorthPop спроведена на Универзитетот Умеа и регионот Вестерботен објавена во Журналот за алергија и клиничка имунологија.
„Рандомизирани контролирани испитувања покажаа дека воведувањето потенцијално алергенска храна како кикиритки и јајца во текот на првата година од животот може да го намали ризикот од развој на алергии на храна“, вели професорката Кристина Вест, раководител на истражување за астма и алергија во NorthPop.
„Теоријата е дека раното и повторено изложување на храна го промовира развојот на толеранција; со други зборови, имунолошкиот систем учи да ја толерира оваа храна“.
Студијата вклучи повеќе од 3.500 семејства во рамките на големиот проект NorthPop базиран на население. Сите семејства добија совет од Шведската национална агенција за храна дека децата можат да пробаат мали примероци цврста храна најрано на возраст од 4 месеци, доколку тоа не го попречува доењето.
Околу половина од семејствата, исто така, го добиле ревидираниот совет од Шведската национална агенција за храна објавен во 2019 година. Тоа нагласува дека храната како што се варени јајца, млеко, јаткасти плодови и мешунки, вклучително и кикиритки, треба да се запознаат со сите деца во текот на првата година од животот.
Оваа храна обезбедува есенцијални хранливи материи и може да придонесе за здрави навики во исхраната кои имаат потенцијал да ги намалат болестите на животниот стил на долг рок. Сепак, немаше доволно научни докази за да се препорача активно воведување на алергенска храна за превенција од алергии.
„Бидејќи советите се сменија додека проектот NorthPop сè уште беше во тек, имавме единствена можност да ги испитаме точките во кои различните намирници се воведуваат во исхраната на доенчињата и колку често тие ја јадат“, вели Кристина Вест.
Родителите ги пополнувале прашалниците за зачестеноста на храната кога нивните деца имале 4 и 9 месеци.
„Главната разлика беше во тоа што повеќе деца јаделе мешунки на 9-месечна возраст. Процентот што јаделе мешунки се зголемил од 55,2% на 69,8%. Повеќе деца јаделе и кикирики на иста возраст, со зголемување од 29,2% на 43,2%. ова зголемување, процентот на деца запознаени со јајца и кикиритки беше помал во споредба со меѓународните податоци“, вели Јонас Остерлунд од Одделот за клинички науки на Универзитетот Умеа и прв автор на студијата.
Истражувачите не откриле разлика во преваленцата на алергии на храна и егзема на 18-месечна возраст во однос на променетиот совет.
„Нашите резултати покажуваат дека воведувањето алергенска храна во првата година од животот не го зголемува ризикот од алергии на храна или егзема. Исто така, не забележавме никакво намалување на ризикот, и покрај фактот што повеќе деца беа запознаени со алергенска храна на 9 месеци од возраст по воведувањето на ревидираниот совет. Можни објаснувања се дека апсолутната разлика била мала и дека малку деца биле запознаени со алергенска храна на 4-месечна возраст. Постои дебата за тоа кога треба да се воведе храна во првата година од животот за да се има најголем ефект врз развојот на толеранцијата“, вели Јонас Остерлунд.
Студијата за населението на NorthPop дава единствени можности за истражување на здравјето на децата и семејствата со деца. Целта е да се вклучат 10.000 семејства и да се следат децата до 7-годишна возраст, што ќе овозможи и следење на резултатите.
Повеќе информации:
Јонас Остерлунд и сор. DOI: 10.1016/j.jaci.2023.08.037. www.sciencedirect.com/science/ … ii/S0091674923012496
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview