Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Џорди Кауфман и Џенифер М. Зош, Разговор
Не толку одамна, ако детето беше дома болно од училиште, главната забава базирана на екран беше дневната телевизија. Опциите беа ограничени на The Price is Right или репризи на Дома и Излезени.
Брзо напред до денес и имаме повеќе услуги за стриминг, таблети, паметни телефони и бесконечен резервоар на содржини создадени специјално за да го привлечат вниманието на децата. Управувањето со времето на екранот на детето кога е дома болно од училиште доби сосема нова димензија.
За многу родители, предизвикот да се жонглираат со работата и да се грижат за болно дете дома неизбежно води до повеќе ТВ или iPad. Дигиталниот свет нуди практично решение за да ги задржи децата окупирани и, до одреден степен, утеха.
Но, дали тоа што не се добро е автоматски е еднакво на зголемено, па дури и неограничено време на екранот?
Ние сме истражувачи за детски развој специјализирани за интеракција дете-технологија и поминавме многу време размислувајќи за ова прашање. Одговорот зависи од неколку фактори и разбирањето на овие елементи може да им помогне на родителите ефикасно и здраво да управуваат со времето поминато пред екранот на своето дете.
Удобноста и одвраќањето што произлегуваат од омилените дигитални активности – без разлика дали се епизоди на Bluey, видео игри, видеа на YouTube, па дури и разговор со пријателите на социјалните мрежи – може да ја ублажат непријатноста од лошото. Употребата на екранот е поврзана со намалување на нивото на анксиозност и болка кај децата за време на болни процедури во болница.
Сепак, треба да се обидеме да избегнеме шема каде што секоја мала болест се гледа како порта за бескрајно време на екранот. Со текот на времето, ова може да доведе до ситуација кога децата би можеле да преувеличуваат или дури да глумат симптоми на болест за да добијат дополнително време на екранот.
Ова, исто така, може ненамерно да ги научи децата дека дигиталната потрошувачка е методот за справување со непријатност или здодевност поврзана со болест, што може да ја ограничи нивната способност да развијат поздрави вештини за справување. Неодамнешното истражување, исто така, сугерира дека пречестото користење на технологија за смирување на малите деца може да биде поврзано со повисоки нивоа на емоционална дисрегулација (како што се изливи на лути).
Но, треба да се земе предвид и возраста на детето. Австралиските упатства за време на екранот за мали деца и мали деца се помали од оние за постарите деца.
Ова значи дека се потребни повеќе насоки и поддршка за управување со користењето на екраните од страна на помладите деца.
Но, и постарите деца треба да имаат граници. Неодамнешното истражување сугерира дека употребата на екранот предизвикува ослободување на допамин – што ве тера да барате или сакате да продолжите да правите нешто – што помага да се објасни зошто може да биде толку тешко да се исклучите. Исто така, постои постојана загриженост за влијанијата врз менталното здравје од користењето на социјалните медиуми кај младите.
Видот на болеста исто така игра клучна улога. Некои болести, како што се висока температура или грип, бараат доволно одмор за да го помогнат закрепнувањето.
Добриот квалитет на спиење го зајакнува имунолошкиот систем помагајќи во поефикасно да се бори против инфекцијата.
Но, болестите како благи настинки или конјунктивитис можеби нема да бараат толку дополнителен одмор, иако разумниот период на застој е генерално корисен.
Во двете сценарија, важно е да се следи времето на екранот, особено пред спиење. Стимулирачките ефекти на светлото на екранот може да го нарушат сонот на детето, попречувајќи го процесот на одмор и закрепнување.
Ако вашата куќа веќе има правила за време на екранот за неучилишните денови (како дополнително време за време на викендите или празниците), тие може да се применат или малку да се релаксираат кога детето е дома болно.
Имањето на основната линија – дури и ако е подарежливо – ги прави очекувана норма некои ограничувања на времето поминато на екранот за време на болниот ден. Одржувањето на овие правила може да помогне да се спречи сценариото бесплатно за сите, што може да ги комплицира работите штом детето ќе закрепне и ќе треба повторно да се прилагоди на својот редовен распоред.
Од друга страна, ако претходно нема правила за неучилишни денови, воведувањето на брзи строги прописи за време на екранот кога детето не е добро можеби не е најдобриот пристап. Тоа може да додаде дополнителен слој на стрес кај детето, кое веќе не се чувствува лошо.
Наместо тоа, за време на овие краткорочни периоди на болеста, родителите може да изберат да бидат поблаги со времето на екранот, фокусирајќи се на помагање на нивното дете да закрепне. Размислете да седнете со вашето дете и да креирате листа на други активности или можности кои се фокусираат на одмор и закрепнување. Читањето, играњето со нивното милениче, загатките, уметноста може да се најдат на овие списоци.
Исто така, внимавајте да следите што прават децата на нивните екрани. Размислете за поддршка на одлуки кои им помагаат да се одморат и потоа да се исклучат по договорениот период. На пример, можеби е полесно да се опуштите додека гледате омилен филм, наместо постојано да гледате нови видеа на YouTube кои се менуваат на секои пет минути.
Се разбира, неопходно е да се направи разлика помеѓу употребата на екранот за забава и училишната работа што мора да се заврши на компјутер или таблет.
Конечно, во целосно обелоденување, еден од авторите бил болен од стомачен вирус додека работел на ова дело. Така, тие исто така гледаа многу удобна телевизија и се скролуваа низ Твитер. Не треба да очекуваме децата да бидат подобри пациенти од возрасните.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview