Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американската академија за педијатрија
Тинејџерите и младите се прилично отворени за идејата да разговараат со своите лекари и медицински сестри за нивната сексуална ориентација и родов идентитет, и во ред се прашуваат преку различни методи, без разлика дали се на хартија, електронски или лично, според истражувањето презентирано во текот на Национална конференција и изложба на ААП во 2023 година во конгресниот центар Волтер Е. Вашингтон.
Ова е една од првите студии за да се утврди како адолесцентите претпочитаат да ја отворат оваа чувствителна тема додека го посетуваат својот давател на здравствена заштита. Половите разновидни и лезбејки, геј и бисексуални млади се многу поотворени за овие лични разговори со давателите на здравствени услуги отколку нивните стрејт и цисродови врсници, се вели во апстрактот на истражувањето.
Истражувачите кои го напишаа апстрактот „Прашување на адолесцентите и младите возрасни за нивната сексуална ориентација и родовиот идентитет: лекции за персоналот на клиниката и документацијата за EHR“, анкетираа 260 млади, на возраст од 10 до 26 години, и открија дека речиси 70% се чувствуваат пријатно да бидат прашани за нивната сексуална ориентација и родов идентитет при медицински посети.
„Нашата студија покажа дека тинејџерите се извонредно отворени за дискусија за нивната сексуална ориентација и родов идентитет преку различни методи кога ја посетуваат својата лекарска ординација. “, рече Џесика Пуриан, доктор на науки, која го спроведе своето истражување како педијатриски жител во детската болница Хасбро во Провиденс, Род Ајленд и сега е клинички информатичар на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.
„Со олеснување на овие дискусии, можеме да поттикнеме инклузивна здравствена средина која на крајот води до поефикасна и приспособена грижа за нашите млади пациенти“, додаде д-р Пуриан.
Додека 64% од сите млади се согласиле дека е важно давателите на здравствени услуги да прашаат за нивниот родов идентитет, избраното име и заменките, младите разновидни полови биле многу поудобни со тој разговор (83%) отколку нивните врсници од родот (45%) ). Младите лезбејки, хомосексуалци и бисексуалци исто така беа поотворени за разговори за сексуалната ориентација – 56% во споредба со 38% од хетеросексуалните млади. Над 96% од родовите разновидни млади изразија желба нивното избрано име и заменки да бидат прикажани во електронската здравствена евиденција, достапни за целиот медицински персонал.
„Кога давателите на здравствени услуги прават претпоставки за сексуалната ориентација или родовиот идентитет на пациентите, тие пропуштаат можности за скрининг, ризикуваат да предизвикаат вознемиреност и може да ги оштетат односите пациент-давател“, рече д-р Пуријан. „Ова истражување покажува дека клиниките треба да се фокусираат на интегрирање на разговорите за сексуалната ориентација или родовиот идентитет во нивната практика за да обезбедат подобра и посеопфатна грижа за тинејџерите и младите луѓе.
Повеќе информации:
Наслов на апстрактот: Прашање на адолесценти и млади возрасни за нивната сексуална ориентација и родов идентитет: Лекции за персоналот на клиниката и документација за EHR
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview